Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Kontrole strażników miejskich w Poznaniu. Mundurowi sprawdzają nieruchomości

47

W Poznaniu trwają kontrole prowadzone przez strażników miejskich. Chodzi o obowiązkową deratyzację, którą przeprowadza się właśnie jesienią. Mundurowi sprawdzają, czy zarządcy i administratorzy nieruchomości zobowiązali się do wyłożenia trutki oraz zamieścili tablice ostrzegawcze.

Kontrole strażników miejskich w Poznaniu. Mundurowi sprawdzają nieruchomości
Kontrole strażników miejskich w Poznaniu. (Facebook, SM Poznań)

Jeszcze przez kilka dni poznańscy strażnicy miejscy będą prowadzili kontrole w całym mieście. To zaplanowana akcja, która przeprowadzana jest co roku.

Jeszcze do najbliższego czwartku potrwa obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu. Od początku października strażnicy sprawdzają, czy zarządcy i administratorzy nieruchomości zobowiązali się do wyłożenia trutki, umieścili napisy ostrzegawcze oraz czy dokonano niezbędnych napraw szczelin i otworów, którymi gryzonie mogą się przemieszczać - informuje SM Miasta Poznań.

Strażnicy przypominają również, że ważne jest, aby na terenie nieruchomości nie znajdowały się resztki jedzenia, które należy umieszczać w przeznaczonych do tego pojemnikach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chcą rozdziału Kościoła od państwa. "Kler ma przywilejów za dużo"

Obecność gryzoni jest ważnym problemem ze względu na ich wpływ na zdrowie oraz gospodarkę. Gryzonie stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ są źródłem różnych patogenów odzwierzęcych (drobnoustroje chorobotwórcze przenoszone ze szczurów na ludzi). Inwazje gryzoni mogą być również źródłem przewlekłego stresu, wpływając zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne mieszkańców.

Ponadto niszczą infrastrukturę (poprzez przeżuwanie i grzebanie) i zanieczyszczają żywność. Na tyle przyzwyczailiśmy się już do widoku kartek informujących o rozłożeniu trutki na szczury, że przestały one skłaniać nas do jakiejkolwiek refleksji. Poza treścią informującą o zagrożeniu związanym z rozłożeniem rodentycydów jest to również potwierdzenie na to, że deratyzacja jest wykonywana cyklicznie, nawet jeśli nie mamy do czynienia z inwazją gryzoni.

Należy pamiętać, że deratyzacja jest obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy nieruchomości. Obowiązek taki wynika z art. 22 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Ponadto każda gmina w swoim regulaminie utrzymania czystości i porządku określa w okresie wiosennym i jesiennym terminy i zakres deratyzacji na swoim terenie. Przeprowadzone odszczurzanie ma za zadanie ograniczyć populację gryzoni.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić