Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Kontrowersyjne rzeźby nieopodal granicy. Nie wszystkim się spodobały

W Michałowie (woj. podlaskie) stanęły dwie rzeźby, których tematem są różne oblicza kryzysu uchodźczego. Wielu ludzi poczuło się na tyle oburzonych, że w niedzielę organizowany jest marsz w obronie polskiego munduru. - Polska straż graniczna jest opluwana - powiedział mieszkaniec wioski i działacz Konfederacji Rafał Greś. Rzeźby to instalacja, która powstała przypadkiem.

Kontrowersyjne rzeźby nieopodal granicy. Nie wszystkim się spodobały
W Michałowie stanęły rzeźby. Pierwsza to obraz z granicy polsko-białoruskiej, a druga z polsko-ukraińskiej (Facebook, Gmina Michałowo)

Michałowo od początku kryzysu uchodźczego na polsko-białoruskiej granicy wspierało zarówno aktywistów, jak i samych migrantów, oferując im pomoc i wsparcie. Władze miasteczka regularnie wyrażały swoją krytykę wobec działań polskich służb granicznych, zarzucając im niehumanitarne traktowanie uchodźców oraz stosowanie push backów, czyli przymusowego zawracania migrantów na stronę białoruską.

Miesiąc temu w michałowskim parku miejskim pojawiła się tymczasowa instalacja artystyczna autorstwa Edwarda Toczki. Praca składa się z dwóch rzeźb. Każda z nich przedstawia różne aspekty kryzysu uchodźczego.

Pierwsza część instalacji ukazuje dramatyczne sceny z granicy polsko-białoruskiej. Druga rzeźba to obraz z granicy polsko-ukraińskiej, gdzie pogranicznicy, z dużo większą wyrozumiałością pomagali uchodźcom uciekającym przed rosyjską inwazją.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powstanie nowa partia na prawicy? Jakubiak reaguje śmiechem

Te rzeźby mają antypolski wymiar - mówił Rafał Greś z podlaskich struktur Konfederacji, mieszkaniec Michałowa. - Pomnik przedstawia polskiego strażnika granicznego jako oprawcę, który krzywdzi na granicy polsko-białoruskiej biedne dziewczynki - dodał Greś, cytowany przez "Polskie Radio Białystok".

Kontrowersyjne rzeźby stanęły w Michałowie

"Moim zdaniem instalacja zestawia bardzo dokładnie dwa obrazy, rozgrywające się tu i teraz, na naszych oczach" - czytamy w komentarzach. Niektórym mieszkańcom rzeźby jednak nie przypadły do gustu. "Park miejski to nie scena polityczna" - wskazują.

Nigdy nie zgodzę się na plucie na polski mundur! Żołnierze i inne formacje mundurowe, przebywając na granicy bardzo często byli tam ściągani z różnych zakątków Polski, po to by bronić granicy przed nielegalną migracją, odpierać ataki wojny hybrydowej zaplanowanej przez Moskwę i Mińsk - skomentował jeden internauta.

Do sprawy odniósł się również burmistrz Michałowa Marek Nazarko. Stwierdził, że hańbą jest "niehumanitarne traktowanie każdego człowieka". - Ja po prostu uważam, że każdemu człowiekowi należy się pomoc! Każdemu - napisał burmistrz gminy. Przedstawiciel władz, które od dwóch lat robią wiele, by pomóc nieszczęśnikom uwięzionym w lasach na polsko-białoruskim pograniczu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Gmina Michałowo od lat pomaga migrantom

Warto przypomnieć, że to mieszkańcy Michałowa i okolic udzielili wsparcia tysiącom migrantów, którzy utknęli między Polską a Białorusią. Miało to miejsce po wprowadzeniu stanu wyjątkowego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości we wrześniu 2021 roku. W lesie, gdzie wielu z nich znalazło się w dramatycznej sytuacji, pomagali również aktywiści z Grupy Granica.

Władze gminy Michałowo, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Polski z Białorusią, aktywnie wspierały potrzebujących, zapewniając im ubrania, ciepłe posiłki oraz nocleg. Ponadto w odpowiedzi na kryzys migracyjny, powstał punkt pomocy humanitarnej prowadzony przez WOŚP i PCK, który działał nieprzerwanie.

Lokalnym działaczom Konfederacji nie podobają się rzeźby, dlatego organizują "marsz w obronie polskiego munduru i przeciwko pomnikom". Odbędzie się w niedzielę, 30 czerwca, w Michałowie. Organizatorzy zapewniają, że manifestacja nie ma charakteru partyjnego. W ramach przygotowań do manifestacji, rzeźby zostały tymczasowo przeniesione w inne miejsce.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić