Jak podaje Deutsche Welle, w Mariupolu wciąż pozostają dziesiątki tysięcy osób, które czekają na ewakuację. W wywożeniu ich z oblężonego przez rosyjskie wojska miasta pomagają osoby prywatne, użyczające w tym celu własnych pojazdów, a także członkowie Czerwonego Krzyża.
Przeczytaj także: Rzecznik Kremla o ataku na Biełgorod. Zaskakujące słowa
Szacuje się, że w Mariupolu wciąż jest uwięzionych od stu do stu pięćdziesięciu osób, co stanowi ponad jedną czwartą populacji miasta – podała Rebecca Ritters, korespondentka DW z Mariupola.
Wojna na Ukrainie. Czerwony Krzyż pomaga w ewakuacji Mariupola
Życie i zdrowie cywilów z Mariupola są zagrożone nie tylko ze względu na ostrzał miasta ze strony Rosjan. Dysponują oni także niewielkimi i wciąż kurczącymi się zapasami leków, wody oraz pożywienia.
Przeczytaj także: Rosyjscy żołnierze kradną wszystko. To znaleźli w ich pojazdach
Rosja postawiła jakiś czas temu ultimatum, mówiąc, że ukraińscy żołnierze albo muszą się poddać, albo będą dalej walić miasto – podkreślił Amien Essif, pozostający we Lwowie korespondent DW.
Tuż przed wjazdem do Mariupola konwój Czerwonego Krzyża był zmuszony zawrócić, ponieważ wjazd do miasta był niemożliwy. Jak jednak ustaliła Rebecca Ritters z DW, sytuacja uległa polepszeniu kolejnego dnia, dzięki czemu udało się wywieźć około dwóch tysięcy osób.
Przeczytaj także: To się dzieje w Rosji. Zobaczcie, co pojawiło się na puszkach w sklepie
Otrzymujemy raporty, że autobusy zostały wpuszczone i około dwóch tysięcy osób jest obecnie ewakuowanych z miasta przez Czerwony Krzyż i pojazdy należące do prywatnych osób. Wczoraj te autobusy nie były w stanie dostać się do środka, podobnie jak ogromny konwój humanitarny, próbujący dostarczyć do oblężonego miasta zaopatrzenie dla tych, którzy nadal są uwięzieni w środku – relacjonowała Rebecca Ritters (DW).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.