oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Kopał ziemniaki, znalazł granat. Na miejscu pojawili się saperzy

24

53-rolnik z miejscowości Królówce koło Bochni w województwie małopolskim na długo zapamięta ostatnie wykopki. Udało mu się wykopać nie tylko ziemniaki, ale także przedmiot pochodzący najprawdopodobniej z okresu wojny. Na miejsce wezwano policję i saperów.

Kopał ziemniaki, znalazł granat. Na miejscu pojawili się saperzy
Wyjechał w pole kopać ziemniaki, znalazł niewybuch. (KPP w Bochni)

W piątek 16 sierpnia 53-letni rolnik z miejscowości Królówce koło Bochni planował zbierać ziemniaki. W trakcie kopania natrafił jednak nie tylko na warzywa, ale także na niewybuch najprawdopodobniej z okresu wojny. Na miejscu pojawili się policjanci z Trzciany.

Mundurowi potwierdzili zgłoszenie, a funkcjonariusz grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego zakwalifikował pocisk jako granat nasadkowy, który stanowił pozostałość z okresu II wojny światowej — przekazuje na swoich stronach bocheńska policja.

Po potwierdzeniu, że na polu znaleziono niewybuch, zawiadomiono Jednostkę Wojskową w Krakowie. Do czasu przyjazdu saperów z krakowskiej jednostki, niebezpieczne znalezisko zabezpieczali bocheńscy policjanci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężne straty handlarzy po ulewie. Giełda w Broniszach pod wodą

Co zrobić, gdy natkniemy się na niewybuch?

Bocheńska policja przypomina, że jeśli znajdziemy potencjalnie niebezpieczny niewybuch lub niewypał należy zachować szczególną ostrożność. Takich przedmiotów nie należy przenosić, dotykać, czy rozkręcać, bo stanowi to realne zagrożenia dla zdrowia i życia. Pamiętać należy, że w dalszym ciągu zawierają one ładunek wybuchowy lub materiał wybuchowy.

Specjaliści podkreślają, że materiały wybuchowe są odporne na działanie warunków atmosferycznych i mimo upływu czasu zachowują swoje właściwości. Oznacza to, że nawet po dekadach w ziemi, wciąż stanowią realne zagrożenie.

Jeśli mamy podejrzenie, że znaleziony przedmiot może być niewybuchem, należy niezwłocznie w sposób wyraźny oznaczyć miejsce znalezienia przedmiotu, zabezpieczyć je przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku Policji — podkreśla bocheńska policja.

Znalezione niewybuchy i niewypały po ich zabezpieczeniu przewożone są do specjalnie wyznaczonych miejsc, gdzie zostają zneutralizowane.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić