Narodowa Służba Wywiadu Korei Południowej poinformowała, że Pjongjang konstruuje dwa statki. Okręty mają pełnić funkcję ofensywną. Korea Północna na razie nie ustosunkowała się do tych informacji.  
Budują statki podwodne. Będą mogły wystrzeliwać pociski
O szczegółach poinformował jeden z południowokoreańskich polityków opozycji, Ha Tae-keung. Według niego jeden z budowanych statków to okręt podwodny projektu 633 radzieckiej produkcji. Druga łódź to nowa konstrukcja średniej wielkości.
Przynajmniej jeden ze statków może transportować pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętu podwodnego – powiedział Tae-keung, cyt. przez Reutersa.
Korea Północna się zbroi. Pociski balistyczne wystrzeliwane z okrętu podwodnego
Podczas parady wojskowej z okazji 75. rocznicy powstania Partii Robotniczej w połowie października, Pjongjang pochwalił się nowym uzbrojeniem ofensywnym, w tym międzykontynentalnym pociskiem balistycznym (ICBM) oraz pociskiem balistycznym wystrzeliwanym z okrętu podwodnego (SLBM). Wojskowi eksperci zauważyli, że nowy typ SLBM, który został zaprezentowany podczas parady w Pjongjangu, wydawał się mieć większą długość i średnicę, w porównaniu z poprzednimi pociskami Pukguksong-1 i Pukguksong-3.
Pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętu podwodnego (SLBM) to rakieta klasy woda–ziemia, zaprojektowana do wystrzeliwania z okrętu podwodnego i przenoszenia głowicy jądrowej. Nowoczesny pocisk tego typu uzbrojony jest w kilka takich głowic. Pozwala to na jednoczesne uderzenie w kilka niezależnych celów, przy odpaleniu tylko jednej rakiety.
Seul ostrzegł na początku października, że Korea Północna przygotowuje się do wprowadzenia do swojego arsenału "nowej broni strategicznej". Miały być nią właśnie pociski ICBM oraz SLBM. Według informacji wywiadowczych z Korei Południowej, unowocześniona wersja SLBM miała zostać skonstruowana dla nowej łodzi podwodnej. Okręt ma być w stanie transportować od trzech do czterech SLBM.
Obejrzyj także: Kim Dzong Un przeprasza swój naród. W tle parada ogromnych pocisków balistycznych
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.