Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Koreańczycy będą młodsi. Zmienią tradycyjny sposób liczenia wieku

14

Korea Południowa przyjęła ustawę o zniesieniu tradycyjnej metody liczenia wieku. Oficjalnie przyjęła system międzynarodowy. Dla obywateli oznacza to ogromne zmiany. Niektórzy będą nawet dwa lata młodsi w dokumentach.

Koreańczycy będą młodsi. Zmienią tradycyjny sposób liczenia wieku
Koreańczycy będą młodsi. (Pixabay)

Mieszkańcy Korei Południowej liczą lata według kalendarza księżycowego. To oznacza, że w chwili urodzenia mają już rok życia, a każdy kolejny jest dodawany 1 stycznia. Dziecko urodzone w grudniu zostaje uznane za dwuletnie w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Zmiany obliczania wieku w Korei

Są jednak przypadki, kiedy Koreańczycy częściowo korzystają z systemu uznawanego na całym świecie. Najczęściej ma to miejsce podczas poboru do wojska lub obliczania legalnego wieku do picia alkoholu i palenia. Wówczas wiek osoby jest obliczany od zera w momencie urodzenia, ale kolejny rok jest dodawany 1 stycznia.

W wyjątkowych sytuacjach używa się także międzynarodowego systemu liczenia wieku. Od 1962 roku ma oficjalnie zastosowanie w dokumentach medycznych i prawnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ana de Armas o przygotowaniach do roli w "Gray Man"

Tradycyjny system liczenia wieku wywodzi się z Chin. Jednak do dzisiejszych czasów jedynie Koreańczycy stosują go w życiu codziennym. Wiek w Korei jest bardzo ważny, ponieważ w języku koreańskim jest wiele honoryfikatów, które są zależne od właśnie od wieku rozmawiających ze sobą osób.

Dla mieszkańców Korei Południowej ustalenie, czy ktoś jest starszy od nich, czy nie, jest w kontekście społecznym ważniejsze niż znajomość czyjegoś imienia. Jest to niezbędne przy wyborze sposobu zwracania się do tej osoby i wymaganego tytułu – powiedział BBC Shin Ji, profesor na Wydziale Języka i Literatury Koreańskiej Uniwersytetu Koreańskiego.

W czwartek przegłosowano nową ustawę, według której stosowanie różnych systemów nie będzie dłużej obowiązywało. Nowe przepisy wejdą w życie w czerwcu 2023 roku i będą dotyczyć dokumentów. W życiu codziennym prawdopodobnie wiele osób będzie nadal używało starego systemu.

Zmiana ma na celu zmniejszenie niepotrzebnych kosztów społeczno-ekonomicznych, ponieważ spory prawne i społeczne, a także zamieszanie utrzymują się z powodu różnych sposobów obliczania wieku - powiedział Yoo Sang-bum z rządzącej Partii Władzy Ludowej.
Autor: ABA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić