Według szacunków Banku Światowego przez pandemię koronawirusa globalny wzrost gospodarczy zmniejszy się w tym roku o 5 proc. Biedniejsze kraje już poważnie odczuły skutki kryzysu, a wielu ludzi straciło prace.
Miliony źródeł utrzymania zostały zniszczone, a systemy opieki zdrowotnej są obciążone na całym świecie - powiedział prezes Banku Światowego David Malpass.
Instytucja ostrzega, że w skrajne ubóstwo może popaść nawet 60 milionów ludzi. Podkreśla, że pandemia zniweczy wszystkie postępy poczynione w zakresie zmniejszania ubóstwa w ciągu ostatnich trzech lat.
Bank Światowy przekazuje 160 milionów dolarów na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa
Bank Światowy definiuje "skrajne ubóstwo" jako życie za mniej niż 1,90 dolara (ok. 7,90 zł) na osobę dziennie. Instytucja ogłosiła, że w walce z pandemią koronawirusa wsparła już 100 krajów rozwijających się, w których mieszka 70 proc. światowej populacji.
Na pomoc przeznaczono 160 miliardów dolarów, które mają zostać rozdysponowane w ciągu 15 miesięcy. Środki mają być przeznaczone na wsparcie opieki zdrowotnej, systemów gospodarczych i programów ochrony socjalnej. Spośród 100 krajów, do których trafi pomoc, 39 znajduje się w Afryce Subsaharyjskiej.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu o możliwej drugiej fali epidemii jesienią. "Ograniczenia będą wyglądały w inny sposób"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.