Trzecia fala pandemii koronawirusa nie zmienia obostrzeń dotyczących Kościoła. W dalszym ciągu w kościołach obowiązuje restrykcja polegająca na przebywaniu jednej osoby na 15 m kw. - aczkolwiek zasada ta nie zawsze jest przestrzegana.
Rządzący nie zamierzają na ten moment zmieniać swojego stanowisko ws. świątyń. Minister zdrowia Adam Niedzielski porównuje kościoły do sklepów.
Jeżeli chodzi o kwestię kościołów, to tutaj mamy te same normatywy, te same standardy, które dotyczą również sklepów, które cały czas są otwarte. (...) I tak jak z całą stanowczością będzie to przestrzegane i weryfikowane w sklepach, również będziemy weryfikowali to w przypadku kościołów - zapowiedział w ostatnich dniach Niedzielski.
Otwarte kościoły oburzają
Decyzja rządu ws. kościołów oburza wielu Polaków. Obojętni na otwarte świątynie nie pozostają politycy opozycji.
Kościoły otwierają, a kraj zamykają! Czy to jest już prywatne państwo jednej partii? - komentuje senator Adam Szejnfeld.
Rząd już rozważa większe obostrzenia. Podobno będzie dozwolone przemieszczanie się tylko do i z kościoła, bo w Polsce można nie chodzić do pracy ani do szkoły, ale komunię przyjmować i na tacę dawać trzeba. Jakie państwo, taki lockdown - krytykuje rządzących posłanka Joanna Senyszyn.
Czytaj także: "Właśnie siedzę!". Cięta riposta Andrzeja Dudy
Do sprawy otwartych kościołów odnosi się także prawnik prof. Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego. Uczony tłumaczy decyzje władz bliską relacją, jaką rządzący mają z Kościołem.
Nurtuje nas pytanie, dlaczego mimo lockdownu kościoły pozostaną jednak otwarte. Odpowiedź jest dosyć prosta. Najciekawszą historię kościoła - od pierwszych chrześcijan po dzień dzisiejszy - da się napisać w oparciu o jego relacje z władzą świecką. Przez wieki ta relacja była bardzo różna, od całkowitej wrogości po pełną symbiozę. Jednak z punktu widzenia rzeszy wiernych najgorsze były te momenty, kiedy ponad ich głowami oraz ich różnym kosztem władza i kościół, powiązane wzajemnymi interesami, zawierały jakiś intratny polityczny deal. Ot i cała odpowiedź, w żadną inną nie wierzę - ocenia prawnik.
Apel Kościoła
Lockdown? Epidemia? Kościół apeluje do Polaków, by stawili się w najbliższych dniach na mszach świętych i przystąpili do spowiedzi.
Biskupi zachęcają wiernych by (...) uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty - wzywa Episkopat Polski na Twitterze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.