Pomalowane paznokcie zakłócają pomiar saturacji u chorych na COVID-19
Pulsoksymetr pomaga chorym na COVID-19. Jest to urządzenie służące do bezinwazyjnego monitorowania u pacjentów poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, jak należy go używać i co może wpłynąć na jego odczyty.
Pulsoksymetry są wykorzystywane do zdalnego monitoringu parametrów u pacjentów z COVID-19 z grup podwyższonego ryzyka. Na razie pilotażowy program jest realizowany tylko w Małopolsce, ale docelowo ma objąć cały kraj. Jak się jednak okazuje, by wyniki były miarodajne, pacjenci nie mogą mieć zbyt długich ani pomalowanych paznokci.
Pulsoksymetr w leczeniu COVID-19. Jak używać? Co zakłóca wyniki pomiaru?
Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Wystarczy włożyć do niego palec i rozpocząć sprawdzania poziomu saturacji. Prawidłowa praca pulsoksymetrów może być jednak zakłócona przez kilka czynników, a tym samym wynik pomiarów jest wtedy nieprawdziwy.
Pomalowane paznokcie zakłócają pomiar pulsoksymetru
Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru? Ruch palca podczas pomiaru, wilgotna dłoń, paznokcie pomalowane lakierem, zbyt długie paznokcie - wylicza Ministerstwo Zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.