Badania nad utrzymywaniem się koronawirusa na powierzchniach przeprowadzili naukowcy z australijskiej agencji naukowej CSIRO. W trakcie testów potwierdzili, że ludzie najczęściej zakażają się wirusem, kiedy rozmawiają, kaszlą lub kichają.
Przeczytaj także: Koronawirus. Taka jest prawda. Wiemy, ile osób zabiła grypa, zapalenie płuc i COVID
Testy wykazały jednak, że transmisja odbywa się również za pośrednictwem cząsteczek zawieszonych w powietrzu. Koronawirusem można się też zakazić poprzez dotknięcie zainfekowanej powierzchni.
Jak długo utrzymuje się koronawirus? Nowe ustalenia ekspertów
Jak podaje BBC, zgodnie z ustaleniami ekspertów z CSIRO koronawirus jest zdolny przetrwać na gładkich powierzchniach nawet 28 dni. Te powierzchnie to np. szkło telefonów komórkowych oraz plastikowe i papierowe banknoty, przechowywane w temperaturze maksimum 20 stopni Celsjusza.
Według ekspertów koronawirus jest zdolny przeżyć dłużej w niższych temperaturach. Kiedy wynosiła ona ok. 40 stopni Celsjusza, utrzymywał się na powierzchni krócej, niż gdy spadała. Łatwiej mu także przetrwać na tworzywach gładkich i pozbawionych porów.
Przeczytaj także: Koronawirus. Michał Wiśniewski uderzył w polityków. "Mega słabe"
Należy także uważać przy obchodzeniu się z plastikiem lub stalą nierdzewną. Mimo że wyniki badań w tej kwestii różniły się nieznacznie, koronawirus utrzymywał się na tych powierzchniach nawet do sześciu dni. Naukowcy potwierdzili także przypuszczenia, że ginie pod wpływem światła UV.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.