W powszechnej świadomości utarło się przekonanie, że koronawiurs jest niebezpieczny tylko dla dorosłych. Inni rezygnują z zakładania masek, tłumacząc, że ich noszenie i tak nie zapobiega zarażeniu. Jak informuje "The Guardian", niektóre z twierdzeń zawierają w sobie część prawdy, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto dokładniej zgłębić temat.
1. Żeby zachorować, trzeba przebywać z zainfekowaną osobą minimum 10 minut
Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem lekarzy, bezpieczna odległość od chorej osoby wynosi ok. 1,8 m. Ponieważ jednak wirus przenosi się drogą kropelkową, do zarażenia wystarczy nawet krótka interakcja lub dotknięcie zanieczyszczonej powierzchni.
2. Noszenie masek chirurgicznych jest nieskuteczne
Maska chirurgiczna nie gwarantuje, że nie dojdzie do zakażenia. Wirus może dostać się do organizmu również przez oczy. Jednak jej noszenie aż pięciokrotnie zmniejsza ryzyko, szczególnie wśród osób, które wchodzą z chorymi w bliskie interakcje.
3. Szczepionka na koronawirusa jest już praktycznie gotowa.
Państwa na całym świecie łączą siły w staraniach o wynalezienie szczepionki na koronawirusa. Obecnie kilka zespołów naukowców przeprowadza testy na zwierzętach, jednak zanim dojdzie do wykrycia wszystkich skutków ubocznych, mogą minąć długie miesiące.
4. Dzieci są bezpieczne
Jednym z najpopularniejszych mitów na temat koronawirusa jest ten, że choroba powinny się obawiać tylko starsze osoby. Mimo że u dzieci rzeczywiście przebiega ona łagodniej niż u dorosłych, nie wolno bagatelizować ich stanu zdrowia. Jeżeli nie zostaną zdiagnozowane wystarczająco wcześnie, mogą one zarazić wielu dorosłych.
5. Nie mamy wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa
Jak podaje "The Guardian", wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli dojdzie do ogłoszenia pandemii, nie da się już nic zrobić . Jednak stosowanie się do zasad bezpieczeństwa oraz zgłaszanie wszelkich podejrzeń odpowiednim służbom może wydatnie przyczynić się do opanowania sytuacji przez służby i zwalczenia choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.