Naukowcy coraz lepiej poznają działanie i budowę koronawirusa. Dzięki najnowszemu odkryciu wiemy, w jaki sposób wirus kamufluje się w zainfekowanych komórkach gospodarza.
Okazuje się, że koronawirus wykorzystuje jeden ze swoich enzymów. Dzięki temu komórki gospodarza nie rozpoznają materiału genetycznego wirusa jako obcego. O tym odkryciu naukowcy napisali na łamach czasopisma "Nature Communications".
Koronawirus. Nowe odkrycie naukowców. Wirus stosuje "kamuflaż"
Badacze zbadali i opisali strukturę enzymu wirusa, który określili jako nsp16, który razem z enzymem nsp10 tworzy kompleks. Jest on wykorzystywany do modyfikacji czapeczki - struktury w mRNA, której rolą jest zabezpieczanie mRNA przed degradacją przez niektóre enzymy.
Główny autor badania dr Yogesh Gupta wyjaśnił, że takie działanie jest pewnego rodzaju kamuflażem. "Z powodu tej modyfikacji, wirus oszukuje komórki, które uznają wirusowe mRNA za swoje własne, a nie obce" - dodaje.
Co więcej, naukowcy odkryli miejsce, w którym kompleks nsp16/nsp10 wiąże się z mRNA, żeby przeprowadzić modyfikację. Badano również mutacje wirusa w genie, w którym kodowany jest enzym nsp16.
Dr Yogesh Gupta wierzy, że dzięki tym odkryciom możliwe będzie zaprojektowanie i opracowanie leków przeciwwirusowych na COVID-19. Leki blokowałyby aktywność kompleksu eznymów, co zapobiegałoby modyfikacjom czapeczki w mRNA.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Krzysztof Simon mówi o starszych osobach. "Nie mogą być narażani"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.