Jak podaje "AFP", doniesienia o śmierci ochotniczki to fake news. Fałszywy raport miał zostać opublikowany na portalu "News NT." z Południowej Afryki i przeczytany przez ponad dwa miliony internautów. Od 25 kwietnia w mediach społecznościowych udostępniono go aż 70 tysięcy razy.
Koronawirus: co się miało stać z Elisą Granato?
Autorzy raportu z "News NT." podali, że Granato zmarła dwa dni po przyjęciu szczepionki na COVID-19. Pierwsze komplikacje miały rzekomo wystąpić w zaledwie kilka godzin po podaniu jej pierwszej dawki.
Elisa Granato jest jedną z pierwszych osób, które zgodziły się przetestować szczepionkę. Badania odbywają się na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. Młoda kobieta przyjęła dawkę 23 kwietnia, a kolejna zostanie jej podana w maju.
To nie pierwszy raz, gdy portal "News NT." rozpowszechniał fałszywe informacje. Już w marcu 2020 roku Ministerstwo Zdrowia Gujany oskarżyło redakcję o sianie dezinformacji. Przyczyną był artykuł, którego autor opisywał nieistniejącą trzyosobową rodzinę z Georgetown, zmarłą w wyniku powikłań po COVID-19. Jeszcze w kwietniu Nigerii Muhammadu Buhari był zmuszony zdementować doniesienia z "News N.T" o rzekomym uzyskaniu pozytywnego testu na koronawirusa.
Przeczytaj także: Szczepionka w 2021 roku. Zapowiedź Chin
"AFP" udało się ustalić datę powstania witryny "News N.T". Portal został zarejestrowany 4 marca 2020 roku, czyli po wybuchu pandemii COVID-19 na świecie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.