Raport przedstawił UN News, oficjalny portal Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego autorami są uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Międzyrządową Platformę Naukowo-Polityczną ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemów (IPBES ). Ich celem było zbadania powiązań między postępującą degradacją przyrody a ryzykiem wystąpienia pandemii.
Przeczytaj także: Wiktoria miała 19, a Wojtek 25 lat. Rodzeństwo zabrał koronawirus
Koronawirus. Pandemia COVID-19 nie będzie ostatnią
Naukowcy obliczyli, że pandemia COVID-19 jest już szóstym – od wybuchu pandemii grypy hiszpanki w 1918 roku – takim globalnym kryzysem zdrowotnym w ostatnim stuleciu. Jak wykazali, mimo że zaczęła się od drobnoustrojów przenoszonych przez zwierzęta, nie osiągnęłaby takich rozmiarów bez współudziału człowieka.
Przeczytaj także: "Mają przewagę już na starcie". Niektórzy są odporni na koronawirusa
Nie ma wielkiej tajemnicy co do przyczyny pandemii COVID-19 (...). Ta sama działalność człowieka, która powoduje zmiany klimatyczne i utratę różnorodności biologicznej, powoduje również ryzyko pandemii poprzez ich wpływ na nasze środowisko – zaznaczył dr Peter Daszak, który przewodniczył warsztatom IPBES.
Przeczytaj także: Cristiano Ronaldo ciężko przechodzi koronawirusa? Fani są zmartwieni po ostatnim wpisie
W raporcie z warsztatów podkreślono, że każdego roku u ludzi zauważa się pięć nieznanych dotąd chorób. Jak ostrzegli eksperci, każda z nich może zapoczątkować nową pandemię. Jeśli ludzie nie zmienią swojego podejścia do eksploatacji przyrody, światowe kryzysy zdrowotne będą pojawiały się regularnie.
Możemy uciec przed epoką pandemii, ale wymaga to dużo większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko na reagowaniu – alarmuje dr Peter Daszak (UN News).
.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.