Zawieszenie działalności gospodarczej. Jak to zrobić?
W związku z trwająca pandemią koronawirusa wielu przedsiębiorców straciło płynność finansową. Wprowadzone przez rząd obostrzenia sprawiły, że niektórzy z nich całkowicie stracili źródło dochodu. Chodzi przede wszystkim o zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, siłownie czy lokale gastronomiczne.
*Aby przetrwać ten trudny czas, wielu z nich myśli o zawieszeniu działalności gospodarczej. *Wówczas nie będą musieli odprowadzać składek do ZUS, jak i rozliczać podatków.
*Działalność gospodarczą można zawiesić w każdym momencie. *Gdy sytuacja się poprawi, można wrócić do jej prowadzenia.
Czytaj także: Majówka 2020. Czy kurierzy pracują 1 maja?
Zawieszenie działalności gospodarczej – ważne informacje
1. Gdy przedsiębiorca zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej, nie może jej wykonywać, ani uzyskiwać dochodu z jej tytułu.
2. Nie można też wykonywać tej samej pracy, którą obejmuje zawieszona działalność gospodarcza, pracując na umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
3. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej można rozliczać koszty stałe, tj. czynsz i media. Są one związane z zabezpieczeniem źródła przychodu.
4. Przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, nie musi składać deklaracji VAT, ani nie płaci składek ZUS.
5. Po zawieszeniu działalności gospodarczej, po 30 dniach od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne, tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych.
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
*Należy wypełnić odpowiedni wniosek. *Najlepiej zrobić to przez Internet. Trzeba zarejestrować się na stronie CEIDG, wypełnić wniosek i podpisać go, wykorzystując do tego Profil Zaufany lub bankowość elektroniczną. Do tego koniecznie zaznaczyć, z jakim dniem chcemy zawiesić działalność gospodarczą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.