Niestety wariant delta koronawirusa rozprzestrzenia się w coraz większym tempie. Wskazują na to badania wykonywane przez Laboratorium Genetyczne Gyncentrum w Sosnowcu i Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Jak podaje PAP, naukowcy przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów z woj. śląskiego w czerwcu i lipcu tego roku. W czerwcu przeważał wariant alfa, natomiast w następnym miesiącu dominowała już odmiana indyjska (delta).
Na 10 pochodzących z lipca próbek wszystkie zawierały wariant delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant delta, to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione - przekazała w czwartek zastępczyni kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum Emilia Morawiec.
Koronawirus w Polsce. Monitoring zakażeń jest ważny
PAP podkreśla, że dzięki "stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji",
W Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu poddaje się co drugą próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum ma możliwość sprawdzania wariantów w 4 tys. próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium sekwencjonowaniu poddano 900 próbek - dodano.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.