Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami. Przed tygodniem w żółtej strefie znajdowały się trzy powiaty, w czerwonej nie było żadnego.
Na zaktualizowanej liście powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami znalazło się 8 powiatów w strefie żółtej i 3 w czerwonej - poinformował dzisiaj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W żółtej strefie znalazły się powiaty: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski.
Do strefy czerwonej należą powiaty: bytowski, kluczborski i milicki.
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało czerwone i żółte strefy na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni w danym regionie. Jeżeli w ciągu dwóch tygodni zdiagnozowanych zostanie więcej niż 12 przypadków koronawirusa na 10 tys. mieszkańców, to powiat zaliczany jest do czerwonej strefy. Do żółtej strefy należy powiat, gdzie liczba zakażeń przekroczy 6, ale jest niższa niż 12 na 10 tys. osób.
Czytaj także: WHO ostrzega: szkoły ogniskiem koronawirusa
Czerwone strefy - zasady
Ministerstwo Zdrowia wprowadziło najwięcej ograniczeń w czerwonej strefie. Zakazana jest m.in. organizacja targów i kongresów. Siłownie pozostają otwarte, jednak może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W kinie może być zajęte 25 proc. wszystkich miejsc.
W kościołach i pozostałych obiektach kultu religijnego może przebywać 50 proc. dopuszczalnej liczby osób. Na weselach może być maksymalnie 50 osób (nie wliczając obsługi). Obowiązkowe jest też zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.
Żółte strefy - zasady
W żółtych strefach na konferencjach, targach czy wystawach może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Na siłowniach obecna może być jedna osoba na 7 metrów kwadratowych. W kinie tak jak i w czerwonej strefie zajętych może być maksymalnie 25 proc. miejsc. W przyjęciach weselnych może uczestniczyć maksymalnie 100 osób (nie wliczając obsługi).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.