Tarcza antykryzysowa weszła w życie na początku kwietnia i ma pomóc przedsiębiorcom oraz pracownikom, którzy cierpią z powodu pandemii koronawirusa. Jedną z form pomocy jest świadczenie postojowe. Skorzystać z niego mogą osoby samozatrudnione oraz pracownicy wykonujący umowy cywilnoprawne.
Tarcza antykryzysowa. Ile wynosi świadczenie postojowe?
Świadczenie postojowe wynosi 80 proc. pensji minimalnej. Mowa zatem o kwocie w wysokości 2080 zł. Dobra wiadomość jest taka, że nie podlega ona opodatkowaniu i oskładkowaniu, więc w całości trafia do wnioskodawcy.
Tego typu wsparcie może być wypłacane przez trzy miesiące. Jego wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Można je uzyskać, składając wniosek do ZUS.
Czytaj także:
- Tarcza antykryzysowa. Co powinniśmy wiedzieć o składkach ZUS?
- Tarcza antykryzysowa na trzy miesiące. Zawieszenie ZUS, dopłaty do pensji
Tarcza antykryzysowa. Kiedy ZUS wypłaci świadczenia postojowe?
Pierwsze wypłaty trafiły do wnioskodawców w środę 15 kwietnia. ZUS obecnie na bieżąco realizuje kolejne wypłaty. Jeżeli zatem nie otrzymałeś jeszcze pieniędzy, to mogą one trafić na konto w każdej chwili.
Rząd cały czas rozbudowuje tarczę antykryzysową. W ostatnich dniach wprowadzono jej trzecią wersję. Od razu też ruszyły prace nad kolejnymi formami wsparcia na czas kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.