Najnowsze badania pozwalają naukowcom zawęzić krąg tych, którzy najbardziej roznoszą koronawirusa. Nazywani są superroznosicielami.
Superroznosicielem jest osoba, która zaraża dużo więcej osób, niż przeciętny nosiciel wirusa. Niestety koronawirus dużo łatwiej, niż inne znane naukowcom wirusy, znajduje sobie superroznosicieli. To oni odpowiadają za tak szybko rozprzestrzeniającą się chorobę.
Naukowcy z Georgii szacują, że superroznosicielami jest 20 proc. zakażonych, który odpowiadają aż za 80 proc. nowych zarażeń. Najczęściej roznosicielami są osoby poniżej 60 roku życia. Roznoszą wirusa prawie trzy razy skuteczniej, niż ludzie po 60. roku życia.
Dlatego naukowcy jeszcze bardziej wyczulają na zachowywanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Zakrywanie nosa i ust i częste mycie rąk, szczególnie po dotykaniu klamek, poręczy, czy pieniędzy są podstawą.
Kluczowe jest również trzymanie dystansu. Superroznosiciele często przechodzą COVID-19 bezobjawowo, dlatego jest ich trudniej znaleźć i odizolować. Superroznosiciel również nie wie, że zaraża innych, dla których choroba może stanowić poważne zagrożenie.
Artykuł opublikowano w czasopiśmie naukowym "PNAS". Eksperci z Emory University przeanalizowali w nim prawie 10 tys. przypadków zakażenia koronawirusem zanotowanych od marca do początku maja w pięciu okręgach stanu Georgia w USA.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.