Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Lund w Szwecji. Jak wykazali, kobiety w ostatnich miesiącach ciąży są najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Im bliżej porodu, tym ryzyko się nasila.
Badanie zostało przeprowadzone na 108 ciężarnych. U wszystkich pacjentek potwierdzono obecność koronawirusa w organizmie. Nie każda kobieta wykazywała objawy COVID-19, jednak większość doświadczała klasycznych dolegliwości, takich jak duszności czy suchy kaszel. 91 procent urodziło dziecko poprzez cesarskie cięcie.
Koronawirus: dlaczego kobiety w ciąży ciężej przechodzą COVID-19?
Przyszłe matki są bardziej narażone na COVID-19 z powodu układu odpornościowego. Jak wyjaśniają dr Mehreen Zaigham i dr Ola Andersson, w czasie ciąży staje się on mniej "agresywny", aby nie doszło do zaatakowania przez organizm kobiety genetycznie odmiennego dziecka. Jednak w konsekwencji stają się one bardziej narażone na infekcje wirusowe.
Przeczytaj także: Nie miała żadnych objawów. Matka zaraziła koronawirusem 17 z 18 dzieci
Dodatkowym utrudnieniem dla ciężarnych jest ograniczenie pojemności płuc. Jak podaje "Mirror" w trakcie ciąży obszar klatki piersiowej zmniejsza się z powodu rosnącego nacisku macicy, przez co w ostatnich miesiącach przyszłe mamy doświadczają problemów z oddychaniem. Jeśli zachorują na COVID-19, duszności będą miały ostrzejszy przebieg niż u innych kobiet.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.