Papież Franciszek poszerzył definicję wykorzystywania seksualnego w Kościele rzymskokatolicki. Od teraz prawo kościelne ma wyraźnie uznawać, że dorośli, a nie tylko dzieci, mogą być ofiarami księży i wpływowych osób świeckich, którzy nadużywają swoich urzędów.
Czytaj także: Nowa lista grzechów. "Z tego musisz się wyspowiadać"
Zmiany w prawie kościelnym. Zaostrzenia wobec przestępstw seksualnych
Watykan ogłosił we wtorek, że Franciszek po latach konsultacji wprowadził zmiany do Watykańskiego Kodeksu Prawa Kanonicznego. Rewizje są częścią ciągłego procesu poszukiwania przez Kościół luk prawnych, w odpowiedzi na liczne skandale związane z wykorzystywaniem seksualnym w kościelnych szeregach.
Do tej pory Kościół uważał stosunki seksualne między duchownymi a "przyzwalającymi" dorosłymi za grzeszne, ale nie za przestępstwo. Franciszek przyjrzał się skandalom związanym z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich przez duchownych przez pryzmat księży nadużywających swojej władzy. Nowe zasady mają teraz objąć także nadużycia wobec dorosłych.
Czytaj także: Papież jest wściekły. Zlecił śledztwo w archidiecezji
Franciszek poinformował, że nowe przepisy "wprowadzają różne modyfikacje do obowiązującego prawa i sankcjonują nowe przestępstwa kryminalne, które są odpowiedzią na coraz bardziej powszechną w różnych społecznościach potrzebę przywrócenia sprawiedliwości i porządku, złamanych przez przestępstwo".
Przepisy obejmą również osoby świeckie w Kościele
Nowe prawo nakłada również surowe kary na świeckich przywódców w kościele, którzy, choć nie są kapłanami, posiadają znaczną władzę, sprawując urząd kościelny lub zakładając świeckie ruchy religijne. Chociaż nie można ich pozbawić stanowiska, zostaną sprawiedliwie ukarani - mówi prawo.
Wśród przewidzianych w nowych przepisach sankcji znalazły się grzywny, konieczność wypłaty zadośćuczynienia oraz pozbawienie całości lub części wynagrodzenia kościelnego.
Nowa ustawa, która wejdzie w życie 8 grudnia 2021 r., poprawia również aspekty techniczne, takie jak prawo do obrony, precyzuje przedawnienie osądzania przestępstw i jaśniej określa kary i wytyczne dotyczące wyroków - powiedział Franciszek.
Nowe wytyczne usuwają swobodę przyznaną biskupom i innym przywódcom kościelnym, która pozwalała sprawcom uchylać się od odpowiedzialności w celu ukrycia nadużyć. Nowe prawo jasno mówi, że zaniechanie prowadzenia dochodzenia i karania księży będzie miało konsekwencje, i ma na celu przyspieszenie procesu, który ofiary i ich adwokaci krytykowali jako długotrwały i niewygodny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.