Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Kościół nie udźwignie ciężaru finansowego". Biskup ostrzega

1023

Biskup Wojciech Osial z Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do planowanych zmian w organizacji lekcji religii w szkołach. W jego ocenie, kościół może nie udźwignąć kosztów organizacji drugiej lekcji religii w przypadku redukcji liczby godzin nauczania przez ministerstwo edukacji.

"Kościół nie udźwignie ciężaru finansowego". Biskup ostrzega
Kościół obawia się kosztów organizacji drugiej lekcji religii (Licencjodawca, Fot. Rafał Michałowski / Agencja Wyborcza.pl)

Wiele wskazuje na to, że już niebawem poznamy konkrety na temat zmian w nauczaniu religii. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje redukcję liczby zajęć tego przedmiotu do jednej lekcji tygodniowo, która miałaby odbywać się na początku lub na końcu dziennego rozkładu. Ponadto ocena z religii ma nie być wliczana do średniej.

Na te plany w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną zareagował biskup Wojciech Osial. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zwraca uwagę na fakt, że na lekcje religii uczęszcza sporo dzieci, ale im są one starsze, tym robią to mniej chętnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Coraz mniej uczniów na religii? Rzecznik Episkopatu odpowiada
Z naszych statystyk, które prowadzimy każdego roku, wynika, że ogólna frekwencja w roku 2023/2024 w skali całego kraju wynosi 79 procent. (...) We wspomnianych liceach czy szkołach średnich też jest inaczej. Tutaj jest niska frekwencja. I to jest powód do niepokoju. W skali całego kraju sytuacja wygląda następująco: licea ogólnokształcące (57 proc.), technika (62 proc.), szkoły branżowe I stopnia (59 proc.) - wyliczał biskup.

Duchowny twierdzi, że wśród powodów rezygnacji z religii znajduje się m.in. nadmierne obciążenie zajęciami, a także samo istnienie możliwości wypisania się z zajęć. Biskup zauważa jednak, że niektóre lekcje religii są także po prostu nudne, a zadaniem kościoła jest poprawa jakości nauczania oraz zwiększenie merytoryki zajęć.

Kościół obawia się kosztów organizacji lekcji religii

Bp Osial odniósł się także do planów redukcji lekcji religii do jednej tygodniowo. Komisja Wychowania Katolickiego działająca przy KEP wyraziła już swój sprzeciw, biskup zauważa także protest Stowarzyszenia Katechetów Świeckich. Jednocześnie biskup obawia się, że kościół nie będzie w stanie zorganizować drugiej jednostki lekcyjnej na własny rachunek w salkach parafialnych.

Na pewno nie będzie brakowało trudności. (...) Kościół nie udźwignie ciężaru finansowego. Trzeba będzie poważnie zastanowić się nad kształtem tej katechezy. Mamy już formy takiej katechezy, kiedy przygotowujemy w parafii do sakramentów. Ta katecheza opiera się na wolontariacie - twierdzi bp Wojciech Osial.
Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Kosmiczna kwota. Tyle Rafael Nadal zarobił na kortach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić