Kardynał O'Malley, emerytowany metropolita Bostonu, podczas prezentacji pierwszego rocznego raportu na temat działań i procedur na rzecz ochrony nieletnich w Kościele wyraził przekonanie o pilnej potrzebie reform. Stwierdził, że rozwiązywanie kryzysu nadużyć jest trudne, ale konieczne.
Jesteśmy świadomi straszliwych strat, które nadużycia wyrządziły w Kościele – powiedział amerykański hierarcha.
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, kardynał O'Malley zaznaczył, że raport dedykuje ofiarom wykorzystywania i wyraził im wdzięczność za odwagę w dzieleniu się swoimi przeżyciami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Słuchając ich osobiście, możemy poznać prawdę o ich wielokrotnie naruszanej godności– stwierdził i wyraził rozczarowanie faktem, że tylko 20 proc. diecezji odpowiedziało na kwestionariusz będący podstawą prac nad dokumentem.
W raporcie wyrażono m.in. życzenie powstania papieskiej encykliki na temat godności dzieci i praw ofiar. Podkreślono, że przywódcy Kościoła, którzy nie podjęli odpowiednich działań w reakcji na nadużycia, muszą zostać usunięci ze stanowisk. Takie postępowanie przełożonych jest źródłem dalszego cierpienia ofiar pedofilii, dlatego konieczne jest podejmowanie wobec nich kroków dyscyplinarnych lub administracyjnych.
Hierarcha zwrócił uwagę, że dzięki systemom składania zawiadomień o nadużyciach możliwe jest słuchanie ofiar i udzielanie im odpowiedzi.
- Rozpoczął się drugi okres, w którym odpowiedzialność, opieka i troska o ofiary zaczyna przynosić światło w ciemnościach – ocenił kardynał O'Malley i podkreślił, że ochrona ofiar musi być w centrum wszystkich wymiarów posługi Kościoła.
Apel o prawdę, sprawiedliwość i zadośćuczynienie
Podczas konferencji rzecznik praw ofiar pedofilii Juan Carlos Cruz przypomniał o samobójstwach osób wykorzystywanych i podkreślił znaczenie prawdy, sprawiedliwości oraz zadośćuczynienia.
- Zaczyna się nowy dzień – stwierdził, dziękując papieżowi za podjęte działania i troskę o poszkodowanych.
Raport wskazuje, że Kościół w Europie nie dokonał oczekiwanego postępu w walce z nadużyciami. Zauważono, że w niektórych krajach reputacja Kościoła wciąż ma priorytet nad ochroną ofiar, a brakuje dostępnych mechanizmów składania doniesień.
Panuje zatem frustracja wśród ofiar z powodu podejścia do ich przypadków ze strony systemu kanonicznego – stwierdzono w dokumencie.
W publikacji podkreślono również, że zadośćuczynienie nie sprowadza się jedynie do aspektów finansowych, ale obejmuje szersze działania. Zalecane jest wypracowanie standardów postępowania w tym zakresie. Wspomniano także o potrzebie wypłacania odszkodowań ofiarom oraz podejściu świadomym ich traum.
Czytaj więcej: Ksiądz o celibacie. "Narażać się ideologom niszczącym Kościół".
Odpowiedzialność Kościoła i stanowisko wobec celibatu
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, kardynał O'Malley zaznaczył, że "celibat nie jest przyczyną pedofilii", dodając, że żadne poważne analizy nie ukazały związku między celibatem a wykorzystywaniem ze strony duchownych. Podkreślił, że problem nadużyć wymaga kompleksowych działań i odpowiedzialności ze strony Kościoła.