Święta Wielkanocy to najważniejsze wydarzenie dla chrześcijan. Trzecie Przykazanie Kościelne zobowiązuje, aby w tym okresie udać się do spowiedzi świętej, a następnie przyjąć Komunię świętą. Sztuka ta nie udaje się jednak wszystkim wiernym. Niektórzy księża dokładają wszelkich starań, aby zmienić ten stan rzeczy.
Jednym z promotorów zachęcających do spowiedzi świętej jest ks. Grzegorz Adamski. Duchowny organizuje od 13 lat Noc Konfesjonałów. Akcję zapoczątkowano 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc.
Przez lata Noc Konfesjonałów rozrosła się do sporych rozmiarów. Co roku w inicjatywie bierze udział kilkaset kościołów. Akcja polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Parafie mogą zgłaszać chęć udziału na stronie internetowej do ostatniej chwili, czyli do godzin wieczornych Wielkiego Piątku 7 kwietnia.
Czytaj więcej: O północy padły strzały. "Rebelia w Rosji?"
Nowoczesna spowiedź
Organizatorzy zadbali, aby każdy wierny mógł sprawdzić, czy jego parafia bierze udział w akcji. Informacje na ten temat są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Nocy Konfesjonałów. Ponadto wierni mogą tam znaleźć warunki dobrej spowiedzi, rachunek sumienia do odczytania, odsłuchania oraz pobrania i katalog poprzednich edycji.
Udział w akcji umożliwia specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. Można w niej znaleźć modlitewnik zawierający modlitwy często zadawane jako pokuta oraz rachunek sumienia autorstwa ks. Jacka Prusaka. W tegorocznej edycji swój udział zgłosiło już 155 parafii. Spowiadać będzie się można w nocy z 7 na 8 kwietnia.
Czytaj również: 6-latek postrzelił nauczycielkę. "Pamiętam wyraz jego twarzy"