Grób Emila Czeczki przypomina miejsca pochówku polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Pod polskim orłem wojskowym umieszczono datę i miejsce urodzenia 26-letniego Polaka oraz datę jego śmierci. Nie ma informacji jednak, że nastąpiła ona w Mińsku. W czwartek odsłonięto nagrobek Czeczki z epitafium rzekomo przesłanym przez "przyjaciół z Polski".
Nagrobek Emila Czeczki. Żenujący błąd
Trudno uwierzyć tę ostatnią informację, biorąc pod uwagę rażący błąd ortograficzny, którego nie popełniłby nikt biegle władającym językiem polskim. Na tablicy znalazł się napis: "Za wolność naszą i waszą/Wybitnemu synowi Polski.../Jeśli los w to miejsce sprowadzi Polaka,/niech czułą izę (sic!) uroni na grobie rodaka....".
Nagranie pokazujące uroczystość odsłonięcia nagrobka opublikowała proreżimowa organizacja Systemowa Obrona Praw Człowieka na swoich kanałach w serwisach YouTube i Telegram. W wydarzeniu mieli wziąć udział "Polacy wnioskujący o azyl polityczny na Białorusi".
Nagrobek ufundowali "darczyńcy z Polski i Białorusi". Odsłonił go Dzmitryj Bialakow, dyrektor Systemowej Obrony Praw Człowieka oraz opiekun i ostatni pracodawca Emila Czeczki. Potem kazanie i modlitwę wygłosił polski ksiądz, a następnie zebrali położyli kwiaty na grobie Polaka.
Jak splunięcie w twarz. Wykorzystują Polaka nawet po jego śmierci
Reżim Aleksandra Łukaszenki prowokacyjnie odsłania nagrobek polskiego zdrajcy, w tym samym czasie niszcząc groby żołnierzy Armii Krajowej na Grodzieńszczyźnie. Dewastację mogił Polaków walczących z nazistowskimi Niemcami i ZSRR, poległych w czasie II wojny światowej, reżim uzasadnia tym, że nigdy nie zostały one formalnie zarejestrowane jako miejsca pamięci.
Postanowiliśmy, w tym nasi aktywiści i kierownictwo Centrum, ustanowić Nagrodę im. Emila Czeczki. Razem z Polakami będziemy ją wręczali wspólnie obywatelom Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, tym, którzy walczą o wolność słowa, o prawdziwą demokrację i o prawa człowieka – powiedział przedstawiciel prołukaszenkowej organizacji zajmującej się wyłącznie kwestią traktowania migrantów na granicy przez polskie służby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.