Autorzy petycji postulują zmianę fińskiego prawa dotyczącego opieki nad kotami, proponując, aby definicja zaniedbywania zwierząt uwzględniała także sytuację kotów znajdujących się poza posesją swoich właścicieli. Chcą, aby nowa ustawa zakazywała trzymania kotów na zewnątrz bez smyczy, nawet jeśli znajdują się na podwórku właściciela.
Ich zdaniem, koty, które wychodzą z terenu posesji bez nadzoru, powinny być traktowane jak porzucone. Jak informuje "Interia", autorzy petycji chcą, aby zakaz ten obejmowałby także sytuacje, w których koty przebywają na własnym podwórku, jeśli teren ten znajduje się w gęsto zaludnionym obszarze, gdzie koty mogą stanowić zagrożenie lub powodować problemy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto zaznaczyć, że w Finlandii prawo już nakłada obowiązek trzymania psów na smyczy podczas spacerów na świeżym powietrzu, a propozycja dotyczy rozszerzenia tego wymogu na koty.
Obecnie w Finlandii, gdy obywatele zauważą koty wałęsające się poza terenami posesji, mogą zgłaszać ten fakt na podstawie przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt. Jednak według autorów petycji, takie przepisy nie są wystarczające, a czas potrzebny na rozpatrzenie zgłoszeń przez odpowiednie służby jest zbyt długi.
Finowie chcą zakazu wypuszczania kotów
W związku z tym inicjatorzy apelują o wprowadzenie zmian w prawie, które dokładniej określiłyby, że trzymanie kotów na wolności będzie uznawane za przestępstwo. W petycji wskazano, że taka poprawka miałaby na celu "doprecyzowanie przepisów i wyraźną kryminalizację trzymania kotów na wolności".
Według autorów petycji, koty poruszające się na wolności w Finlandii każdego roku zabijają miliony dzikich zwierząt, co prowadzi do znacznych strat ekologicznych i finansowych. Podkreślają, że choć prawo obecnie przewiduje możliwość zgłaszania takich przypadków, to nadal są osoby, które, w sposób nieodpowiedzialny, ignorują obowiązki wobec swoich kotów, tłumacząc się niejasnymi przepisami.
Jak informuje "Interia", petycja została złożona w ramach inicjatywy obywatelskiej, która daje Finom uprawnionym do głosowania możliwość wnoszenia propozycji nowych praw i zmian w istniejących przepisach. Aby inicjatywa trafiła do parlamentu, musi zebrać co najmniej 50 tysięcy podpisów w ciągu sześciu miesięcy.
Choć na początku grudnia liczba podpisów wynosiła około 35 tysięcy, to w ciągu ostatnich dni wsparcie dla inicjatywy rosło gwałtownie, a ostatecznie liczba podpisów przekroczyła wymagany próg 50 tysięcy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.