WHO ostrzega przed zbyt szybkim łagodzeniem restrykcji. Szef organizacji, Tedros Adhanom Ghebreyesus, zaznaczył, że "obostrzenia muszą być znoszone ostrożnie i powoli". WHO ma już zalecenia dla państw, które chcą powoli wracać do normalności.
Koronawirus. Sześć kryteriów WHO dla krajów łagodzących restrykcje
- Rozprzestrzenianie się wirusa musi być opanowane.
- Systemy opieki zdrowotnej muszą umieć wykryć, badać, izolować i leczyć każdy przypadek, a także namierzyć każdy kontakt, jaki dana osoba miała z innymi.
- Ryzyko epidemiczne musi zostać zminimalizowane za sprawą odpowiednich warunków w instytucjach ochrony zdrowia i domach opieki.
- Środki prewencyjne muszą być obecne w miejscach pracy, szkołach i innych miejscach niezbędnych dla ludzi.
- Ryzyko importu choroby musi być opanowane.
- Ludzie muszą mieć wiedzę i wyrażać zaangażowanie w celu przystosowanie się do "nowej normy".
Wytyczne WHO bazują na doświadczeniach Chin i Korei Południowej. BBC podkreśla, że w tej chwili mało który kraj spełnia wszystkie ww. kryteria. Chiny twierdzą, że większość nowych przypadków zakażenia pochodzi z zagranicy. Korea Południowa z kolei od początku pandemii uchodzi za jeden z krajów najlepiej radzących sobie z koronawirusem.
To tylko zalecenia. WHO radzi się trzymać powyższej listy, ale decyzję co do tego, w jaki sposób wracać do normalności, każdy kraj podejmuje we własnym zakresie.
Zobacz też: Koronawirus. Włodzimierz Czarzasty chwali Łukasza Szumowskiego. I po chwili wbija szpilę
Koronawirus na świecie. Ponad 1,9 mln przypadków
Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na całym świecie odnotowano już ponad 1,9 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło przeszło 119,5 tys. ludzi, a ok. 450 tys. wyzdrowiało.
Koronawirus w Polsce
W Polsce jak dotąd (14 kwietnia godz. 14:30) odnotowano 7049 przypadków koronawirusa. Zmarło 251 osób, a 618 zostało wyleczonych.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.