Jan A.P. Kaczmarek pochodził z Konina, ale chciał być pochowany w Krakowie - mieście, z którym był związany przez wiele lat, i w którym założył rodzinę. Dziś spełniono jego życzenie.
W sobotę 25 maja Kraków pożegnał Jana A.P. Kaczmarka - światowej sławy kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oscara za muzykę do "Marzyciela". Pogrzeb miał charakter oficjalny i rozpoczął się w południe, od mszy żałobnej odprawionej w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej.
O godz. 14.00 nastąpiło odprowadzenie zmarłego kompozytora na cmentarz Rakowicki. Jan A.P. Kaczmarek spoczął przy nowej Alei Zasłużonych. Artyście w ostatniej podróży towarzyszyła rodzina, przyjaciele, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Krakowa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mszy przewodniczył ks. prof. Jan Machniak, który pożegnał zmarłego kompozytora w poruszających słowach, nawiązując do jego twórczości i talentu.
Zadajemy sobie pytanie: co to jest muzyka? To coś jak światło. Pojawia się byśmy widzieli. Muzyka to także układ tonów. Ale co sprawiało, że muzyka śp. Jana docierała do ludzi? Otrzymał on bowiem od Boga "to coś". Kiedy słuchamy jego muzyki czujemy, że dotykamy czegoś niezwykłego, bliskiego nam. To miłość. W tych krótkich utworach słychać miłość, którą Jan odkrywał, ale też którą dzielił się nie tylko ze swoimi bliskimi ale też ze słuchaczami - mówił ks. prof. Jan Machniak.
O miłości podczas eucharystii mówiła również żona zmarłego kompozytora - Aleksandra. – Janku, Janeczku, idź w stronę światła. Niech Bóg Cię prowadzi, z moją, Jasia miłością. Powtórzę za Tobą: "love is all your way", miłość jest jedyną drogą – powiedziała wdowa.
Prezydent Duda pożegnał Jana A.P. Kaczmarka
Podczas mszy żałobnej głos zabrali także m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska i doradca Andrzeja Dudy Piotr Serafin, który odczytał list w imieniu prezydenta RP. Jego fragment przytacza "Gazeta Krakowska".
Wybitne obrazy dzięki jego partyturom stawały się jeszcze wybitniejsze. Przy tak świetnej międzynarodowej karierze, mierząc się z mnóstwem wyzwań pochłaniających czas i uwagę, nigdy nie zapomniał o Polsce. Zawdzięczamy mu wiele pięknych utworów skomponowanych dla uczczenia wielu ważnych wydarzeń z naszej narodowej historii - napisał prezydent Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił też uwagę na nieustępliwość artysty w walce z chorobą. Przypomnijmy: Jan A.P. Kaczmarek cierpiał na nieuleczalną neurologiczną chorobę — zanik wieloukładowy. Zmarł 21 maja 2024 r. w wieku 71 lat.
Jan A.P. Kaczmarek był wybitnym kompozytorem i jednym z najbardziej znanych na świecie polskich twórców. W 2005 r. zdobył Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Stworzył też ścieżki dźwiękowe do innych kinowych hitów, takich jak: "Całkowite zaćmienie", "Plac Waszyngtona", "Aż po grób", "Quo Vadis", "Wojna i pokój" czy "Bracia Karamazow".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.