Beata Bialik
Beata Bialik| 

Krakowski apel przed powodzią! Chodzi o studzienki kanalizacyjne

2

Powódź w Polsce wciąż niepokoi mieszkańców miast. W obawie przed podtopieniami radni dzielnicowi z Krakowa zwrócili się do mieszkańców z ważnym apelem. Chodzi o studzienki kanalizacyjne w mieście. Ich rola w wypadku mocnych opadów może okazać się kluczowa!

Krakowski apel przed powodzią! Chodzi o studzienki kanalizacyjne
Apel w sprawie studzienek (Facebook, Dzielnica 14 Czyżyny, Fot. Grzegorz Mączka)

Choć alarm powodziowy w Krakowie, we wtorek 17 września został odwołany, wciąż wysoki stan wody na Wiśle utrzymuje się chociażby w powiecie oświęcimskim.

W związku z obawą przed lokalnymi podtopieniami w sieci pojawił się apel miejskich radnych. Chodzi o studzienki kanalizacyjne usytuowane w chodnikach i alejkach, których rola w wypadku mocnych opadów może okazać się kluczowa w przestrzeni publicznej i centrach miast.

Radni z Krakowa apelowali do mieszkańców

Radni z Czyżyn, czyli XIV dzielnicy Krakowa pokazali zdjęcie. Widać na nim studzienkę kanalizacyjną przykrytą opadającymi liśćmi i gałęziami. Samorządowcy zwrócili przy tej okazji uwagę na bardzo ważną w dobie zagrożenia powodziowego rzecz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna powódź w Jeleniej Górze. Sportowcy desperacko chronili swój dobytek
Jeśli widzicie zatkane uliczne wpusty zgłoście pilnie do miejskich jednostek celem oczyszczenia (...).Zatkane wpusty w związku z zapowiadanym intensywnym deszczem mogą uniemożliwić odprowadzanie wody i być przyczyną lokalnych podtopień - piszą.

Kraków. Gdzie zgłaszać niedrożne studzienki?

W Krakowie takie miejsca przez całą dobę można zgłaszać pod numerem telefonu 12 616 75 55 lub drogą elektroniczną: zgloszenia@zdmk.krakow.pl. Jednak sprawa dotyczy wszystkich większych miast w Polsce, dlatego warto zwracać uwagę na ten problem.

Czy studzienkę można oczyścić samemu?

Jak zauważają internauci pod krakowskim apelem, czasem obejdzie się nawet bez pomocy służb, a studzienkę można po prostu oczyścić samemu. Nie brakuje też głosów, że takie działania to obowiązek służb porządkowych, a kratki ściekowe powinny być czyszczone kilka razy do roku.

Nie brakuje też jednak wśród komentujących zdjęć z samodzielnie czyszczonymi kratkami.

Ja nie czekałam na przyjazd służb tylko sama oczyściłam cztery kratki ściekowe - pisze jedna z rowerzystek.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić