Bogdan Kicka| 
aktualizacja 

Kreml w opałach. Ekspert ujawnia, co dzieje się z Putinem

Od początku sierpnia świat z uwagą śledzi wydarzenia na granicy Ukrainy i Rosji. Przypomnijmy, siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły operację ofensywną na terenie Rosji obejmującą m.in. obwód kurski. O możliwych konsekwencjach, kondycji Rosji i samego Władimira Putina w rozmowie z "Faktem" opowiedział były oficer Agencji Wywiadu Robert Cheda.

Kreml w opałach. Ekspert ujawnia, co dzieje się z Putinem
Władimir Putina (Getty Images, Artur Widak)

6 sierpnia 2024 roku ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły ofensywę w obwodzie kurskim, przenosząc walki na terytorium Rosji. Działania te miały na celu nie tylko odzyskanie kontroli nad terenami, ale także wywołanie destabilizacji w rosyjskich strukturach władzy.

Generał Ołeksandr Syrski, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, potwierdził, że ukraińskie wojska posunęły się naprzód na różnych odcinkach frontu, zajmując znaczne obszary rosyjskiego terytorium. Pod kontrolą Ukrainy znalazło się ponad 1150 kilometrów kwadratowych oraz 82 miejscowości. Syrski podkreśla, ż ukraińska ofensywa trwa, odpierając rosyjskie kontrataki.

Tymczasem na Kremlu trwają gorączkowe narady. Rosyjskie elity polityczne i biznesowe znajdują się pod ogromnym napięciem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brutalna śmierć Lwa Trockiego. Wróg Stalina spodziewał się najgorszego

Wyzwanie dla Kremla

Zdaniem Roberta Chedy, byłego oficera Agencji Wywiadu, Kreml stoi przed poważnymi wyzwaniami. Wskazuje on na dwie kluczowe tendencje, które obecnie dominują w rosyjskich kręgach władzy.

Pierwszy proces to zwątpienie w elitach, czy polityka Putina, wojna, nie jest pomyłką, bo to coraz mocniej bije w rosyjskie elity biznesowe. Wzrost gospodarczy, o którym mówi Kreml, jest fikcją. Dopóki Putin pompuje strumienie pieniędzy do budżetu, to się kręci. Czołgów jednak się nie je, tak samo, jak samolotów. Wszystkie dziedziny przynoszą straty poza przemysłem zbrojeniowym, który jest z kolei niewydolny - mówi w rozmowie z "Faktem" były oficer Agencji Wywiadu Roberta Cheda.

Drugi proces, na który zwraca uwagę ekspert, to intensywne poszukiwanie strategii, która pozwoliłaby Putinowi wyjść z twarzą z tej sytuacji. Prezydent Rosji nie może sobie pozwolić na porażkę w starciu z Ukrainą, dlatego stara się przedstawiać ten konflikt jako część większej walki z Zachodem.

Putin spodziewa się długotrwałej ukraińskiej obrony, ale będzie chciał też pokazać spektakularne zwycięstwo, które nie ograniczy się do Kurska i odbicia terytoriów. Z pewnością to będą ataki w Donbasie i działania podprogowe wobec Zachodu i Polski, bo jesteśmy najbliżej - dodaje.

Cheda zauważa również, że na Kremlu rozpoczęło się poszukiwanie kozła ofiarnego, kogoś, kto zostanie obarczony winą za obecną sytuację. Jednak ze względu na obecne napięcia, Putin nie może pozwolić sobie na dymisję swoich kluczowych ludzi, co mogłoby zostać odebrane jako oznaka słabości. W efekcie możemy spodziewać się cichego odsuwania niektórych osób od władzy, co może doprowadzić do wewnętrznych konfliktów w rosyjskich elitach.

Putin zdaje się coraz bardziej odczuwać presję

Sam Putin, jak podkreśla Cheda, znajduje się w sytuacji ogromnego napięcia.

Paranoicznie boi się zamachów i spisków, więc ta psychoza w tej niepewnej sytuacji mu się zwiększy. On ma także taki system, który chroni go psychicznie przed takimi sytuacjami, bo w innym wypadku by padł. Dbają o niego w każdym momencie. Niewykluczone, że weźmie tydzień urlopu, aby pokazać, że kontroluje sytuację — komentuje w rozmowie z "Faktem" Robert Cheda.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić