Król Karol III jest przeciwnikiem jedzenia pasztetu przygotowanego z wątroby gęsi. Jest według niego przygotowywane w okrutny sposób. W tym roku foie gras zostało zakazane na królewskich stołach.
Król wprowadza zakaz
Król Karol, jeszcze jako książę Walii, nie był zwolennikiem takiego wyrobu pasztetu i zaprzestał używania foie gras w swoich posiadłościach. Przyczynił się także do tego, aby specjał nie był kupowany w innych królewskich rezydencjach.
Czytaj także: Król Karol III w Polsce? Padło konkretne pytanie
Możemy potwierdzić, że foie gras nie jest kupowane przez dwór królewski ani podawane w rezydencjach królewskich i nie ma planów zmiany tej polityki - napisano w liście.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Teraz król potwierdził swoje stanowisko i wydał oficjalny zakaz. W liście do organizacji Peta przekazano, że zakaz spożywania foie gras obowiązuje w całym Royal Household i we wszystkich rezydencjach królewskich, w tym Balmoral, Sandringham, zamku w Windsorze, Hillsborough i w Pałacu Buckingham.
Kaczki i gęsi są karmione na siłę, aż ich wątroby spuchną do 10-krotności ich naturalnej wielkości, zanim zwierzęta zostaną poddane ubojowi. Teraz te nikczemne danie zostało usunięte z menu królewskich rezydencji - potwierdziła w odpowiedzi na list rzeczniczka Peta. Podziękowano także królowi za jego decyzję.
Foie gras to francuskie danie tradycyjnie serwowane na Święta Bożego Narodzenia. Jest to pasztet przygotowywany z kaczych lub gęsich wątróbek, które muszą być odpowiednio otłuszczone. Aby osiągnąć odpowiednią jakość wątróbek, zwierzęta muszą być trzymane w klatce przez około trzy tygodnie i karmione siłą, bezpośrednio do przełyku, przy pomocy zgłębnika.
Taka metoda karmienia i hodowania zwierząt jest zakazana w wielu krajach na świecie, także w Polsce. W Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz produkcji foie gras, wciąż jednak można go kupować i sprzedawać.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.