Federalne Biuro Śledcze (FBI) wciągnęło w czwartek 42-latkę na listę 10. najbardziej poszukiwanych przestępców. Na początku roku na podobny krok zdecydował się Europol. Amerykańscy funkcjonariusze liczą to, że dzięki temu uda się złapać Ignatovą.
Lista poszukiwanych przestępców to dla nas bardzo ważne narzędzie – podkreślił w rozmowie z dziennikarzami wicedyrektor FBI Michael Driscoll.
Bułgarska prawnik rozpłynęła się w powietrzu. Teraz szuka jej FBI
"Daily Mail" opisuje, że Ruja Ignatova wykorzystała medialne zamieszanie wokół kryptowalut. Dziennikarze zaznaczają, że wiele osób nadal nie rozumie rządzących nimi zasad.
Mianem kryptowaluty Ignatova nazwała utworzony w 2016 roku system OneCoin. W ciągu kilkunastu miesięcy przyciągnął on inwestorów ze 175 krajów. W sumie w "kryptowalutę" zainwestowano ponad 4 mld dolarów (ok. 18 mld zł).
Bułgarska prawnik chętnie chwaliła się swoimi osiągnięciami w mediach. Podkreślała, że studiowała na Oxfordzie i pracowała w renomowanej firmie McKinsey&Company. Wystąpiła choćby na okładce bułgarskiej edycji "Forbesa".
Pod płaszczykiem kryptowaluty Ignatova stworzyła klasyczną piramidę finansową. Program kusił prostotą. Wystarczyło założyć konto i już można było kupować wirtualne pieniądze. Tak jak ma to miejsce przy podobnych systemach marketingu wielopoziomowego (MLM), osoby niżej w hierarchii wciągały w nią kolejne osoby.
Mając odpowiednio dużo pieniędzy, Ignatova szybko wycofała się z interesu – opisuje Driscoll.
Trafiła na listę najbardziej poszukiwanych. FBI oferuje za pomoc niemałą sumkę.
Ruja Ignatova ostatni raz widziana była 25 października 2017 roku. Wtedy to wyjechała z Sofii do Aten. Potem ślad po niej zaginął.
Ignatova jest obecnie jedyną kobietą na liście 10. najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Za informacje, które doprowadzą do aresztowania oszustki, śledczy oferują nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów (ok. 450 tys. zł).
W marcu 2019 aresztowano brata kobiety, Konstantina Ignatova. Mężczyzna prowadził firmę po zniknięciu swojej siostry. Przyznał się do zarzutów i oczekuje obecnie na wyrok.
Obejrzyj także: Bitcoin. Milioner nie ma dostępu do swoich pieniędzy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.