Od 1 czerwca 2024 ruszył zapowiadany już w kwietniu przez ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę program pilotażowy w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych. Wdrażanie programu będzie odbywać się w dwóch etapach.
- Cyfryzacja jest priorytetem działania Ministerstwa Zdrowia, gdyż uważamy rozwój systemów e-zdrowia za przyszłość. Wdrożenie centralnej e-rejestracji wymaga jednak istotnych zmian na poziomie ustawowym, jak też pewności, że odbiorcy systemu będą do tego przygotowani - przekonywał pod koniec maja na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
W okresie od czerwca 2024 r. do marca 2025 r. będzie się odbywać ogólnopolskie wdrożenie pilotażowe. Ma ono przygotować podmioty lecznicze do wdrożenia systemu i jest dobrowolne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministerstwo Zdrowia wdraża centralną e-rejestrację
Natomiast od kwietnia 2025 r. ma się rozpocząć wdrożenie systemowe ustawowe, które będzie już obowiązkowe w zakresie wybranych świadczeń zdrowotnych. Kolejne świadczenia będą wdrażane stopniowo.
- Projekt uzgodnionego wewnętrznie rozporządzenia w sprawie pilotażowego wdrożenia centralnej e-rejestracji został już skierowany do konsultacji zewnętrznych. Uruchomienie pilotażu planowane jest na przełomie czerwca i lipca br. Jego zakres obejmuje kardiologię, mammografię i cytologię - tłumaczył Wojciech Konieczny.
E-rejestracja ma zapewnić nie tylko łatwiejsze zapisanie się na wizytę do lekarza, ale również jej odwołanie lub zmianę terminu. Ma to zapobiec sytuacjom, gdy pacjent zapisany na wizytę na nią nie przychodzi i jej nie odwołuje, tym samym uniemożliwiając zapisanie się na dany termin innemu pacjentowi.
Dzięki temu rozwiązaniu mają się też zmniejszyć kolejki do specjalistów oraz na badania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.