Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 

Krwawa bitwa o Aleppo. Wśród ofiar byli wagnerowcy

Eskalacja sytuacja w Syrii. Rebelianci zaatakowali Aleppo, największe miasto w kraju. To pierwsza taka ofensywa od czterech lat, wymierzona w reżim Bashara al-Assada. NEXTA podaje, że wśród zabitych są byli wagnerowcy.

Krwawa bitwa o Aleppo. Wśród ofiar byli wagnerowcy
Wagnerowcy giną podczas walk o Aleppo (X, NEXTA)

Kolejny konflikt na Bliskim Wschodzie, który zdawał się przygasać, wybucha na nowo. W pogrążonej od kilkunastu lat w wojnie Syrii rozpoczęły się walki sił rebeliantów ze stroną rządową. Trwa bitwa o Aleppo - największe miasto w kraju.

Według informacji Polskiej Agencji Prasowej, starcia rozpoczęły się w środę. Po jednej stronie jest reżim Bashara al-Assada i jego żołnierze. Po drugiej Hajat Tahrir asz-Szam, czyli Organizacja na rzecz Wyzwolenia Lewantu (HTS). Sunnicka organizacja jest jedną z największych sił opozycyjnych w Syrii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmująca ocena niemieckiego wywiadu. Analityk: nie jestem zaskoczony

Najnowsze doniesienia mówią o ponad 130 ofiarach. Rebeliantom udało się ponoć przejąć kluczową bazę wojskową. HTC tłumaczą swoje działania tym, że od początku roku aż 80 cywilów zginęło w wyniku ataków dronów na terenach, które są opanowane przez organizację. Eksperci wskazują, że strona antyrządowa zdecydowała się na atak, bo sojusznicy reżimu w Damaszku są rozbici. Rosja walczy na Ukrainie, zaś Hezbollah został wycięty w pień przez Izrael.

Byli wagnerowcy giną w Aleppo

NEXTA podaje, że mimo braku zaangażowania Rosji w obecnej fazie konfliktu, jej obywatele giną podczas walk. Według wciąż niepotwierdzonych informacji dziesiątki członków Grupy Wagnera, rozwiązanej po śmierci Jewgienija Prigożyna, zostało zabitych podczas ofensywy rebeliantów, a rosyjska broń i transport zostały przejęte. Antyrządowe siły niszczą też wszystko, co związane z Basharem al-Assadem i Rosją.

Sytuacja jest na tyle trudna, że prezydent Syrii udaje się do Władimira Putina na konsultacje. Niespodziewany atak rebeliantów zupełnie go zaskoczył.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Wojna w Syrii - konflikt trwa nadal

Przypomnijmy, że wojna w Syrii toczy się już od 2011 roku. Wszystko zaczęło się od protestów, które podsyciły wydarzenia zwane arabską wiosną. Zostały one krwawo stłumione przez reżim al-Assada, co doprowadziło do wojny domowej i podziału terytorialnego kraju na wiele części. W 2014 roku pojawiło się Państwo Islamskie (ISIS), które opanowało znaczny obszar Syrii i Iraku.

W konflikt zaczęły się angażować mocarstwa. Po stronie syryjskiego dyktatora stanęły Rosja i Iran. Rebeliantów, w tym Kurdów, wspomagały USA, Francja czy Izrael. Ostatecznie udało się stłamsić siły ISIS, choć jego niedobitki próbują nadal organizować się na Bliskim Wschodzie, Afryce oraz w sieci.

Reżimowi al-Assada udało się opanować sytuację w kraju, w szczególności z pomocą Rosji. Władze w Damaszku odzyskały kontrolę nad większością kraju. Teraz jednak konflikt rozgorzał na nowo. Według wyliczeń, wojna w Syrii pochłonęła już ponad pół miliona ofiar. Kraj jest w ruinie - organizacje międzynarodowe mówią wprost o katastrofie humanitarnej.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Egzotyczny kraj podnosi podatki. Polacy też to odczują
Wyniki Lotto 28.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Przemoc w Jerzmanicach-Zdroju. Zatrzymano drugiego wychowawcę
Zderzenie dwóch autobusów w Krakowie. Pasażerka trafiła do szpitala
Przestępstwa seksualne wobec dzieci. Zgłosiła się pierwsza pokrzywdzona osoba
Zagrożenie dla infrastruktury krytycznej Słowacji. Zatrzymano dwie osoby
Plują na żydowskie dzieci. Rośnie liczba antysemickich ataków w Niemczech
WTA zabrało głos w sprawie Igi Świątek. Mówią o "niefortunnym incydencie"
Katastrofa budowlana w Mławie. Zbierają pieniądze dla rodziny zmarłego Mateusza
Media społecznościowe tak, ale dopiero od 16 lat. Australia stawia granice
Chciał powtórzyć wyczyn z TikToka. 11-latek w stanie krytycznym
Janusz Piechociński pochwalił się zdjęciem grzybów. Wyjawił ulubione miejsce grzybobrania
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić