W niedzielę w stanie Borno w północno-wschodniej Nigerii doszło do tragicznego ataku przeprowadzonego przez dżihadystów z Boko Haram. Jak poinformował gubernator stanu, Babagana Umara Zulum, w wyniku napaści zginęło ponad 40 rolników i rybaków. Informację tę przekazała agencja AP.
Gubernator Zulum wezwał mieszkańców do pozostawania w wyznaczonych "strefach bezpieczeństwa", które są chronione przez wojsko. Mimo to, wielu rolników opuszcza te obozy w poszukiwaniu pożywienia, co naraża ich na niebezpieczeństwo. Lokalne media donoszą, że około 200 osób zdołało uciec przed atakiem, jednak pełna liczba ofiar wciąż nie jest znana.
Czytaj także: Niesłychane. Przeżył. Świat usłyszał o chłopcu z Afryki
Terroryści zabili cywilów w Nigerii. Reakcja władz
W internetowym oświadczeniu gubernator Zulum zapewnił, że władze dokładnie zbadają okoliczności ataku. "Apeluję do sił zbrojnych o zdecydowane rozprawienie się ze sprawcami tej przemocy wobec naszych niewinnych obywateli" - powiedział, cytowany przez portal Daily Post Nigeria.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stan Borno, położony niedaleko jeziora Czad, od lat jest bastionem Boko Haram. Organizacja ta rozpoczęła swoje działania zbrojne w 2009 roku, sprzeciwiając się zachodniej edukacji i dążąc do ustanowienia kalifatu w Nigerii.
Nazwa "boko haram" w języku hausa oznacza "co zachodnie, to grzeszne, zakazane". Dżihadyści regularnie przeprowadzają ataki, zamachy bombowe i porywają cywilów w regionie.
Mieszkańcy stanu Borno, w tym rolnicy i rybacy, często opuszczają "strefy bezpieczeństwa" w poszukiwaniu jedzenia, co czyni ich łatwym celem dla terrorystów. Władze apelują o pozostawanie w obozach, aby zminimalizować ryzyko kolejnych ataków.
Terroryści nie są jednak jedynym zagrożeniem dla miejscowej ludności. Jak informowaliśmy wcześniej, co najmniej 20 cywilów zginęło w wiosce Tungar Kara w nigeryjskim stanie Zamfara, ponieważ pilot przeprowadzający nalot bombowy pomylił lokalne siły samoobrony z działającymi w regionie bandytami. Była to kolejna tak fatalna pomyłka w ostatnim czasie.
Czytaj także: Horror w Afryce. Wojsko się pomyliło, zginęło 20 cywilów