Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraca do telewizji publicznej. Jesienią 2016 r. okazało się, że po 25 latach TVP nie będzie partnerem Orkiestry, a na antenie publicznego nadawcy zabraknie tradycyjnej transmisji. I choć kolejne finały WOŚP jednoczyły wielu Polaków i pozwalały zebrać rekordowe kwoty, głosy krytyki wcale nie cichły.
Nie da się ukryć, że to właśnie prawica najchętniej krytykuje WOŚP. Tym większe poruszenie wywołały ostatnie wydarzenia.
Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz kilka dni temu zapowiedział, że Wojsko Polskie znów włączy się do akcji WOŚP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wojsko Polskie znów zagra z @fundacjawosp pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". Zachęcam wszystkie jednostki wojskowe w kraju i w Polskich Kontyngentach, aby włączyć się w tę piękną akcję. Razem możemy zrobić więcej dla tych, którzy potrzebują wsparcia! — napisał lider PSL w serwisie X.
Decyzja Kosiniaka-Kamysza nie wszystkim się spodobała. Wśród krytyków, co nie powinno raczej zaskakiwać, jest sędzia TK Krystyna Pawłowicz.
Pawłowicz o ''ośmieszaniu wojska''
Krystyna Pawłowicz w swoim najnowszym wpisie na portalu X zwróciła się do szefa MON w mocnych słowach. Zaapelowała, by Kosiniak-Kamysz ''nie ośmieszał i nie nadużywał wojska'', gdy ''Rosja grozi Polsce''. Zdaniem sędzi TK, to właśnie zaangażowanie w działania WOŚP jest kompromitujące dla Wojska Polskiego.
WOJNA obok, Rosja grozi Polsce… Ministrze Kosiniak-Kamysz, proszę NIE OŚMIESZAĆ i NIE NADUŻYWAĆ Wojska SPRZECZNIE z jego KONSTYTUCYJNYM zadaniem OBRONY OJCZYZNY - dla zbiórek pieniędzy dla PRYWATNEJ grupy Owsiaka. Caritasowi też pan pomoże? Wojsko ma BRONIĆ RP, a NIE prywatnych interesów — napisała na X Pawłowicz.
Przypomnijmy: wojsko praktycznie od początku wspierało WOŚP, np. wystawiając na licytację różne pamiątki czy też atrakcje, takie jak dzień szkolenia w jednostce lub rejs łodzią bojową. Dopiero w 2016 r., gdy szefem MON był Antoni Macierewicz, stwierdzono, że udział wojska w podobnych inicjatywach jest dopuszczalny, o ile jest też "efektywny ekonomicznie".
Wspomniana przez Krystynę Pawłowicz organizacja charytatywna Konferencji Episkopatu Polski Caritas Polska jest jedną z najhojniej wspieranych przez państwo. Z opublikowanego w 2019 roku sprawozdania finansowego wynika, że w 2018 roku otrzymała rekordowe 24 mln zł dotacji od rządu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.