Pandemia koronawirusa zakłóciła globalne łańcuchy dostaw. W wielu miejscach na świecie klienci sklepów mają duże problemy z dostępnością różnych towarów. Jednym z krajów, który kryzys odczuwa najdotkliwiej, są Stany Zjednoczone.
Czytaj także: Czegoś takiego nie było od wojny. Biden się załamie
Fototapety zamiast produktów w sklepach
USA stoi obecnie w obliczu bezprecedensowych niedoborów towarów i podwyżek cen. Na taki stan rzeczy oprócz problemów z łańcuchem dostaw składają się m.in. problemy pracownicze związane z pandemią, ekstremalne warunki pogodowe i rosnący popyt konsumencki.
W ostatnich tygodniach Amerykanie zalali media społecznościowe obrazami pustych półek w supermarketach i domach towarowych. Właściciele sklepów próbują radzić sobie z kryzysem w różnoraki sposób. Trzeba przyznać, że niektóre metody są naprawdę pomysłowe.
Hitem internetu zostało w ostatnich dniach zdjęcie z jednego ze sklepów w Ohio. Internauta pokazał na Twitterze fotografię półek, które z pozoru wydają się pełne. W rzeczywistości jednak puste regały zakryte są fototapetą, przedstawiającą wypełnione produktami półki.
Co prawda zdjęcie to pochodzi sprzed kilku miesięcy, lecz w sieci co rusz pojawiają się nowe, zadziwiające obrazy z amerykańskich marketów. Na jednym z nich widać np. biwakowe krzesła rozciągnięte na całej długości wielometrowych półek. Krzesła zajmują większość sklepu. Taki zabieg ma pozornie "zakamuflować" brak dostępności innych towarów.
Inną metodą stosowaną przez sprzedawców jest układanie jednego produktu w pojedynczych rzędach. Sprawia to wrażenie, jakby towaru było dużo, a w rzeczywistości półki nadal świecą pustkami.
Problem z dostępnością towarów wyraźnie widoczny jest także m.in. w Wielkiej Brytanii. Tam właściciele sklepów stosują podobne triki, by ukryć braki. Do sieci trafiło zdjęcie z Tesco Express in Cambridge, gdzie w dziale z chemią produkty zastąpione zostały grafikami. Na innej fotografii udostępnionej przez Brytyjczyka widać skrzynki na warzywa przykryte zdjęciami szparagów.
W Wielkiej Brytanii do wspomnianych wcześniej czynników, przyczyniających się do niedoboru towarów, dochodzi jeszcze efekt brexitu i brak kierowców, transportujących produkty z zagranicy. Przyczynia się to także do braku paliwa w tym kraju.