Ksiądz infułat Stanisław Grunt urodził się 3 listopada 1935 r. w Nowej Cerkwi koło Pelplina (woj. pomorskie). Do szkoły podstawowej uczęszczał w czasie okupacji w Generalnej Guberni we wsi Maziarze koło Iłży, następnie w Radomiu, wreszcie pod koniec okupacji w Nowej Cerkwi.
Szkołę ukończył w 1950 r., naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. Studia filozoficzno-teologiczne Stanisław Grunt odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie (1954-59), otrzymując święcenia kapłańskie 12 lipca 1959 r. z rąk Biskupa Chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego.
Mszę św. prymicyjną odprawił w swej rodzinnej parafii 19 lipca 1959 r. W uznaniu zasług duszpasterskich 30 marca 1985 r., został mianowany przez Jana Pawła II kapelanem honorowym.
Ksiądz infułat Stanisław Grunt był głównym organizatorem wizyty Jana Pawła II w Pelplinie 6 czerwca 1999 r. Rok później otrzymał tytuł infułata – protonotariusza apostolskiego.
W 2013 r. odszedł na kapłańską emeryturę, pozostając w Pelplinie i dalej służąc diecezji. Ks. Grunt zmarł 22 października 2021 r. w wieku 85 lat.
Jeden z najwspanialszych kapłanów dzisiejszych czasów. Budowniczy czterech kościołów w Fordonie. Inicjator prac remontowych i konserwatorskich w katedrze pelplińskiej i w Collegium Marianum. W stanie wojennym kapelan kobiet uwięzionych w Fordonie. Odznaczony medalem "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" - napisał o ks. Gruncie w mediach społecznościowych historyk prof. Wojciech Polak.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.