Ksiądz Rafał Główczyński od kilku dni przebywa na Taizé, czyli Europejskim Spotkaniu Młodych, którego 46. edycja odbywa się tym razem w Lublanie. Dzień przed sylwestrem udostępnił nagranie ze wspólnej mszy w kościele z pozostałymi uczestnikami spotkania.
Spotkanie trwać miało do 31 grudnia, ale najwidoczniej ksiądz Główczyński został jeszcze chwilę dłużej. 3 grudnia wrzucił nagranie, na którym pokazuje, jak uczy zebranych tańczyć... tunaka. A ci, jak widać, bardzo chętnie biorą w tej lekcji udział. Wśród nich znalazł się nawet motocyklista w kasku stylizowanym na głowę królika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Impreza pod choinką w Lubljanie!:) Doświadczenie spod mostu procentuje:D - napisał ksiądz Główczyński przy filmie.
- To się nazywa prawdziwe internacjonalistyczne ubogacenie kulturowe za pośrednictwem ulicznej ewangelizacji - dodał inny internauta, na co Ksiądz z Osiedla odpisał "no lepiej by tego chyba nikt nie powiedział".
Tunak, czyli wcale nie chrześcijański taniec
Tunak, którego zebranych uczył ksiądz Główczyński, jest tańcem do powstałej w 1998 roku piosenki "Tunak Tunak Tun", autorstwa hinduskiego wykonawcy, Dalera Mehndiego. W sieci taniec ten jest określany mianem tańca integracyjnego, z którego często korzystają organizacje chrześcijańskie, jak chociażby uczestnicy rekolekcji w Rakowicach Wielkich w 2013 roku.
Taniec stał się do tego stopnia kultowy, że wykorzystano go w grze World of Warcraft jako taniec mężczyzn rasy Draenei oraz w grze Medal of Honor: Allied Assault. Tymczasem w teledysku, jaki nagrał do piosenki Mehndi, widzimy Sobór Opieki Matki Bożej na Fosie, czyli prawosławny sobór mieszczący się na Placu Czerwonym.
Sam piosenkarz, któremu "Tunak Tunak Tun" przyniosło międzynarodową sławę, zbudował świątynię Gurudwara Dukh Bhanjani Sahib, w której każdego ranka ludzie wszystkich kast i religii spotykają się na wspólne modły.