Ksiądz Daniel Wachowiak jest bardzo aktywny na platformie X. We wrześniu 2024 roku udostępnił tam zdjęcie z jednego z domów. Jednocześnie oznajmił, że ta wizyta przypomniała mu tradycję, z którą miał styczność w dzieciństwie.
Gościłem dzisiaj w domu, w którym przypomniałem sobie o tradycji, jaką znam z dzieciństwa. Wypalanie płomieniem świecy gromnicznej (2II) znaku krzyża nad wejściem do domu. Czy ktoś z was pamięta ten zwyczaj, albo go nadal kontynuuje? - zapytał duchowny.
2 lutego, w Święto Matki Bożej Gromnicznej, przypomniał ten wpis. I jednocześnie zadał pytanie: "czy u was znana jest ta tradycja?".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Święto Ofiarowania Pańskiego. Wierni przynoszą świece
Dziś, 2 lutego, w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego, znane w Polsce również jako Święto Matki Bożej Gromnicznej. Upamiętnia ono ofiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej przez Maryję i Józefa, co miało miejsce czterdzieści dni po jego narodzeniu.
W polskiej tradycji tego dnia wierni przynoszą do kościołów świece zwane gromnicami, które są następnie błogosławione. Gromnice symbolizują Jezusa jako "Światłość świata" i mają chronić domostwa przed nieszczęściami, takimi jak burze czy gromy.
Ponadto, 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku. Jest to okazja do modlitwy za osoby, które poświęciły swoje życie Bogu poprzez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Zgodnie z tradycją, dzisiejsze święto kończy okres Bożego Narodzenia, co oznacza, że w kościołach rozbiera się szopki, a w domach choinki, oraz przestaje się śpiewać kolędy.
W tym roku, 2 lutego przypada w niedzielę, co oznacza, że wierni są zobowiązani do uczestnictwa we mszy świętej.