W 2023 roku liczba wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych w Polsce była niższa niż w roku poprzednim - wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Wskaźnik dominicantes, czyli osób chodzących w niedzielę do kościoła, wyniósł 29,2 proc., co stanowi spadek w porównaniu z 29,5 proc. w 2022 roku. Jednocześnie, wzrosła liczba osób przystępujących do komunii świętej, osiągając 14,2 proc. w 2023 roku.
Spadła również liczba udzielanych sakramentów, w tym chrztów i ślubów. W ubiegłym roku chrzest przyjęło 267 tys. osób, a sakrament małżeństwa zawarło 77 tys. par (ponad 10,6 tys. mniej niż rok wcześniej) co pokazuje zmiany w tradycyjnych praktykach religijnych Polaków.
Czytaj także: Byliśmy w Lidlu na Malcie. Spójrzcie na ceny masła
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem dyrektora ISKK ks. dr. Marcina Jewdikimowa "powodem spadku są zarówno zmiany kulturowe, jak i demograficzne związane ze spadkiem liczby Polaków".
Ks. Daniel Wachowiak parafii pw. Św. Brata Alberta w Koziegłowach pod Poznaniem jest wyraźnie poruszony danymi GUS-u. Wskazuje nie tylko na zmniejszającą się liczbę przyjmowanych sakramentów, ale również na kryzys demograficzny w naszym kraju.
Czytaj także: Byliśmy pod domem Zenka Martyniuka. Oto co mówi sąsiadka
2022 rok 305 tys. urodzeń, 300 tys. chrztów. 2023 rok 272 tys. urodzeń, 267 tys. chrztów. Z roku na rok coraz mniej Polaków. Sięgamy demograficznego dna - grzmi w serwisie X ks. Wachowiak.
Według wyliczeń GUS do 2060 r. liczba ludności w Polsce spadnie o 6,7 mln w stosunku do 2023 roku.
Odnotowany w 2023 r. spadek liczby urodzeń potwierdza, że Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego (który miał już przejściowo miejsce w latach 1997-2007), ale obecny prawdopodobnie może mieć charakter dłuższej tendencji - informuje GUS.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.