Celibat obowiązuje w Kościele katolickim od przełomu XI i XII wieku. Oznacza wstrzemięźliwość od aktywności seksualnej i zakaz zawierania sakramentu małżeństwa przez duchownych.
Przeciwnicy celibatu uważają, że zakaz wpływa na szerzenie pedofilii w Kościele, a także sprawia, że księża nie znają problemów prawdziwych rodzin. Wskazują, że duchowni powinni mieć żonę i dzieci, aby móc wypowiadać się o realnych, rodzinnych sprawach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inne zdanie na temat celibatu ma ks. Janusz Chyła. Proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach oraz autor książki "Ewangelia na Twitterze" wskazuje, że celibat "ma sens teologiczny i pragmatyczny".
Celibat ma sens teologiczny i pragmatyczny. Jako udział w stylu życia Jezusa jest znakiem Bożego Królestwa. Umożliwia także oddanie całego życia (czasu) dla ludzi i pozwala z większą odwagą narażać się ideologom niszczącym Kościół - napisał duchowny w serwisie X.
Internauci reagują na wpis księdza. Ten odpowiada
Ksiądz natychmiast spotkał się z kontrą ze strony internautów, którzy nie podzielają zdania duchownego. Komentujący twierdzą, że celibat jest "wymysłem papieży, którzy chcieli zatrzymać majątek Kościoła".
Nie brakuje też opinii, że "celibat nie jest biblijnym pomysłem". Ks. Janusz Chyła stanowczo zaprzecza tego typu opiniom.
Tak uważają nieznający Biblii - stwierdził duchowny, odpowiadając na zarzut, że celibat jest "niebiblijny".