Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Ksiądz o ''Vademecum wyborczym katolika''. Zdanie przykuło jego uwagę

254

"Vademecum wyborcze katolika" to dokument, który miał przypomnieć katolikom, co powinni wziąć pod uwagę, głosując w wyborach parlamentarnych. Ostatecznie wywołał jednak mieszane uczucia. Rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski w rozmowie z ''Gazetą Wyborczą'' powiedział, co sądzi na temat ''Vademecum''. Przyznał, że poruszyło go jedno zdanie.

Ksiądz o ''Vademecum wyborczym katolika''. Zdanie przykuło jego uwagę
Ksiądz Rafał Kowalski w siedzibie KEP w Warszawie (PAP, Piotr Nowak)

Jak głosować w zbliżających się wyborach? Drogowskazem dla osób wierzących ma być "Vademecum wyborcze katolika", czyli dokument Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Przypomniano w nim, co powinien brać pod uwagę katolik.

Nie wskazujemy na żadną partię. Przypominamy o pewnych zasadach, które są nienegocjowalne dla katolika - podkreślił ks. prof. Henryk Skorowski, członek Rady do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Sam fakt, że przedwyborcze '"Vademecum katolika" powstało, wzbudził wiele kontrowersji, bo przecież to episkopat zaapelował, żeby nie mieszać Kościoła w kampanię wyborczą. Krytyczne głosy na temat dokumentu słychać również wśród osób duchownych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tusk zaliczył wpadkę. "Mimo to osiągnął cel"

Ksiądz o ''Vademecum wyborczym katolika''

W rozmowie z ''Gazetą Wyborczą'' do sprawy odniósł się ks. Rafał Kowalski — rzecznik wrocławskiej kurii i prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Duchowny przyznał, że w dokumencie szczególnie poruszyło go jedno zdanie.

Mnie osobiście poruszyło stwierdzenie, że polityk powinien kierować się roztropnością, umiarem, sprawiedliwością i szanować każdego człowieka. Ten dokument mówi wyraźnie, że spór jest wpisany w demokrację, ale spór, a nie nienawiść, używanie języka pełnego agresji. Katolik nie może traktować drugiego jak wroga, którego należy zniszczyć — podkreślił ks. Rafał Kowalski.

Duchowny przyznał również, ''niektóre fragmenty tego dokumentu dziś czyta się jak pewną utopię''.

[...] wielu polityków nie ma własnych jasno sprecyzowanych poglądów. Na użytek wyborczego marketingu są tacy, jakich chcą ich widzieć ludzie. Rozmawiam z politykami i zapewniają mnie o przywiązaniu do chrześcijańskich wartości. A później mówią czy zachowują się inaczej. Bo to w danym miejscu i w danej chwili się opłaca — powiedział ''Wyborczej'' rzecznik wrocławskiej kurii.

Rzecznik wrocławskiej kurii przypomniał, że bliźnim dla katolików jest zarówno Donald Tusk, jak i Adrian Zandberg, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz inni politycy. Również ci, którym ze względu na ich światopogląd daleko do Kościoła.

— Fakt, że się z kimś światopoglądowo nie zgadzam, na przykład z konkretnym politykiem, nie znaczy, że mogę mu powiedzieć "wynocha" - jeśli naprawdę chcę się kierować nauką Jezusa — podkreślił ksiądz.

Autor: APOL
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić