W Sejmie pojawiły się cztery projekty ustaw dotyczących aborcji - dwa autorstwa Lewicy i po jednym KO i Trzeciej Drogi. Po raz pierwszy posłowie nie odrzucili ich w pierwszym czytaniu.
Ksiądz Daniel Wachowiak z Archidiecezji Poznańskiej już niejednokrotnie dał wyraz temu, co sądzi o kwestii aborcji. Także tym razem zabrał głos na wieść o tym, co dzieje się w Sejmie.
Ci, którzy nie potrafią stanąć przeciw aborcji ulegają rozkrzyczanej ideologii, która zaklina fakty. Są tchórzami stającymi po stronie wrzeszczących egoistycznych nieuków.
Człowiekiem jest się od poczęcia i nie zmieni tego hedonistyczne pojmowanie seksualności - napisał ks. Wachowiak na swoim profilu na platformie X (dawny Twitter).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jego wpis natychmiast spotkał się z ostrą reakcją internautów.
No dobrze, ale to czy nie lepiej żeby po prostu osoby wierzące nie dokonywały aborcji, skoro to jest sprzeczne z ich religią, ale nie przekonywały do tego reszty? - napisał jeden z komentujących.
Jestem tchórzem - bo uważam że tylko matka / rodzice mają prawo do decyzji w wypadku ciężkiej i nieuleczalnej choroby płodu. Szczególnie w PL, kraju, w którym sami potem muszą toczyć bój o zdrowie dziecka i własną godność poniżani przez społeczeństwo i państwo - dodał następny internauta.
Wiele osób wypominało też księdzu w komentarzach liczne przewinienia Kościoła, jak chociażby pedofilię i jej ukrywanie.
Czytaj także: "A więc wojna". Kaja Godek o głosowaniu ws. aborcji
Tym zajmie się komisja nadzwyczajna
W piątek Sejm powołał komisję nadzwyczajną, która zajmie się czterema projektami ustaw dotyczących aborcji. Lewica złożyła w Sejmie dwa projekty. Pierwszy z nich zakłada częściową depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży. Klub Lewicy chce całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety i wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu.
Drugi projekt Lewicy - "o bezpiecznym przerywaniu ciąży" - gwarantuje prawo do świadczenia przerwania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania, a w określonych przypadkach także po upływie tego terminu. Wprowadza też dodatkowe regulacje w zakresie klauzuli sumienia i dekryminalizacji przerywania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.
Z kolei projekt ustawy Trzeciej Drogi zakłada przywrócenie stanu prawnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. w sprawie aborcji. Projekt ustawy Koalicji Obywatelskiej zakłada natomiast dopuszczalność aborcji do 12. tygodnia ciąży.