Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Ksiądz radzi, co zamiast spowiedzi. "To tryb ratunkowy"

75

W sytuacji zagrożenia życia bądź braku możliwości przystąpienia do sakramentu spowiedzi, istnieje możliwość uzyskania odpuszczenia grzechów. To żal doskonały, który - według ks. Grzegorza Strzelczyka - stanowi specjalny "tryb ratunkowy".

Ksiądz radzi, co zamiast spowiedzi. "To tryb ratunkowy"
Ks. Grzegorz Strzelczyk opowiada o alternatywie dla spowiedzi - tzw. żalu doskonałym. (YouTube, YouTube)

Jednym z obowiązków katolika jest regularne przystępowanie do sakramentu spowiedzi. Według przykazań kościelnych, powinno się to wydarzyć przynajmniej raz w roku.

Praktykujący wierni często unikają poufnej rozmowy z kapłanem. Regularnie decydują się na spowiedź w sytuacjach krytycznych, ale czasami pojawiają się sytuacje, w których odpuszczenie grzechów w ten sposób staje się niemożliwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmiany w Kościele. Kary również dla wiernych?

Żal doskonały. Jak z niego skorzystać?

Rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw. żalu doskonałego. O tej formie sakramentu pokuty informuje w rozmowie z PAP ks. Grzegorz Strzelczyk. Według duchownego, jest to swego rodzaju "tryb ratunkowy", z którego możemy skorzystać w przypadku braku możliwości przystąpienia do spowiedzi lub w sytuacji zagrożenia życia.

Ksiądz zaznacza jednak, że osoba, która nie umrze po wzbudzeniu żalu doskonałego, powinna wyznać grzechy na spowiedzi. Ponadto przestrzega on przed nadużywaniem tego rozwiązania - żal doskonały będzie nieskuteczny w momencie, gdy spowiedź jest możliwa.

Jeśli celowo zaniedbujemy spowiedź myśląc, że w razie czego w ostatniej chwili wzbudzimy w sobie żal doskonały i to załatwi sprawę, to nie kieruje nami miłość Boża, tylko cwaniactwo - twierdzi ks. Strzelczyk.

Duchowny zwraca także uwagę na inny aspekt powstrzymujący wiernych przed spowiedzią. Niektóre osoby mogą bowiem przeżywać autentyczny lęk przed przystąpieniem do rozmowy z kapłanem. Wówczas - o ile wierny nie jest w stanie pokonać tego ograniczenia - praktykowanie żalu doskonałego jest uzasadnione.

Ksiądz zauważa również, że brak żalu doskonałego u osoby umierającej nie zawsze oznacza śmierć z grzechem. Jeśli duchowny dotrze na czas, odpuszczenie przewin przynosi także namaszczenie chorych.

Co ciekawe, podobna sytuacja istnieje w przypadku innych sakramentów. Pragnienie może być wystarczające w przypadku chrztu i eucharystii.

Jeśli ktoś pragnie przyjąć chrzest, ale nie ma takiej możliwości, mówimy o chrzcie pragnienia. Podobnie z komunią św. Jeśli mamy pragnienie, by ją przyjąć, ale nie możemy dotrzeć na Eucharystię, na przykład z powodu choroby, możemy ją przyjąć w sposób duchowy - twierdzi ks. Strzelczyk.
Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić