W niedzielę (24 grudnia) niemal wszyscy w Polsce przysiedli do wigilijnego stołu. Choć okres Bożego Narodzenia powinien być czasem pojednania, to w polityce jest niezwykle gorąco.
Nowe władze wprowadziły zmiany - powołano nowych prezesów i zarządy w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej. Decyzje w tej sprawie podjął minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Prawo i Sprawiedliwość uważa jednak, że zmiany zostały dokonane bezprawnie. Dlatego politycy tej partii pojawili się w siedzibie TVP i w ramach interwencji poselskiej nie chcą jej opuścić, dopóki nie dojdzie do uregulowania statusu mediów publicznych w zadowalający ich sposób.
Czytaj również: "My tylko przypominamy". Ksiądz ostrzegł niewierzących
Przez osiem ostatnich lat sprzyjały one rządom Zjednoczonej Prawicy. Rząd Tuska nie chce jednak, by media finansowane przez podatnika były propagandą, choć zmiany wprowadzane przez KO i jej koalicjantów również są przedmiotem zażartej dyskusji ekspertów.
Politycy PiS mówią, że będą bronić mediów publicznych, dopóki będzie trzeba. Nawet w wigilię część dziennikarzy TVP i polityków z poprzedniej ekipy rządzącej spotkało się na opłatku. Były kolędy, życzenia, jedzenie serwowane przez Samuela Pereirę i wizyta księdza.
Zobacz także: Dosadny wpis. Giertych zobaczył Pereirę na wigilii w TVP
Ksiądz w siedzibie TVP. "Pokazanie solidarności"
Duchownym, który podczas niedzielnej wigilii towarzyszył obrońcom poprzednich porządków był o. Witold Hetnar z Radia Maryja. W rozmowie z Telewizją Trwam tłumaczył, dlaczego postanowił zaszczycić swoją obecnością siedzibę TVP.
Nie jest dobrze, kiedy jest się samemu, szczególnie w taki wieczór, jakim jest wieczór wigilijny. Chodziło o powiedzenie "nie jesteście sami" dziennikarzom w tym trudnym czasie. Chodziło o pokazanie solidarności dziennikarskiej, (...) żeby też tam mieli możliwość być na mszy świętej - tłumaczył o. Hetnar.
W Boże Narodzenie (25 grudnia) wokół TVP nadal było gorąco. Mateusz Matyszkowicz, popierany przez poprzednią władzę, zrezygnował z funkcji prezesa TVP. W jego miejsce odwołany zarząd powołał nowego prezesa - Macieja Łopińskiego. Na profilu TVP INFO w mediach społecznościowych opublikowano kontrujące oświadczenie Piotra Zemły, przewodniczącego Rady Nadzorczej, który zaznaczył, że prezesem zarządu jest Tomasz Sygut i tylko on może reprezentować Telewizję Polską.