Ksiądz zachwycony postawą nigeryjskich biskupów. Wydali "fenomenalny dokument"

78

Ks. Daniel Wachowiak za pośrednictwem mediów społecznościowych dał wyraz temu, co sądzi o liturgii w Polsce. Zdaniem duchownego idealnym wzorem jest... Nigeria. W kraju tym chrześcijanie stanowią połowę ludności, a sami katolicy tylko procent wszystkich chrześcijan. Mimo to w Nigerii odważono się uchwalić, zdaniem duchownego, "fenomenalny dokument".

Ksiądz zachwycony postawą nigeryjskich biskupów. Wydali "fenomenalny dokument"
Ksiądz stawia Polsce za wzór Nigerię (YouTube)

W Nigerii katolicy nie mają łatwego życia. Kraj ten od wielu lat znajduje się w czołówce państw, w których chrześcijanom żyje się najgorzej z powodu wyznawanej wiary

Jeśli komuś się wydaje, że można tam swobodnie wyznawać religię, to się głęboko myli. Moglibyśmy powiedzieć w Nigerii, gdzie katolików jest ponad 20 mln osób, czyli ok. 15 proc. całej populacji nigeryjskiej, w Nigerii gdzie być katolikiem wcale nie jest rzeczą prostą, konferencja episkopatu wydaje pewien "fenomenalny dokument" - przyznaje ksiądz Wachowiak.

Mianem "fenomenalnego dokumentu" ksiądz Wachowiak określa dokument podpisany przez przez przewodniczącego konferencji episkopatu oraz przewodniczącego komitetu liturgicznego oraz sekretarza generalnego miejscowego kościoła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brutalne ataki na symbole religijne na Podlasiu
W tej Nigerii biskupi postanowili przypomnieć, że msza święta to największy skarb, który jako katolicy posiadamy (...). W tej Nigerii powstaje dokument, podpisany przez najważniejszych biskupów nigeryjskich, który podkreśla, że msza święta nie jest niczyją prywatą. Że w czasie mszy świętej rzeczywiście następuje uobecnienie golgoty, nasz pan zmartwychwstaje, że przyjmując go w chlebie żywym, wierzymy w realną obecność pana Jezusa - podkreślał ks. Wachowiak.

We wspomnianym dokumencie, podpisanym przez biskupów, znalazło się 12 konkretnych nadużyć liturgicznych, jakich mają się dopuszczać księża w Nigerii. To m.in. odstępstwa od przypisanych modlitw i rubryk mszy świętej, w tym modlitwy eucharystycznej, niewłaściwe obchodzenie się z eucharystią, "Nieodpowiednia muzyka", w tym piosenki świeckie, komercjalizacja liturgii poprzez "przeprowadzanie zbyt wieli zbiórek i pozyskiwanie funduszy w centrum celebracji liturgicznych", brak odpowiednich szat liturgicznych czy wykorzystywanie ambony "do realizacji interesów osobistych".

Ksiądz Wachowiak przyznaje, że w Nigerii według statystyk najwięcej osób, uważających się za katolików, uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. Właśnie tam dochodzi do różnych nadużyć liturgicznych.

Jakaś osobista prelekcja, teatrzyk księdza. Nie! To jest rzecz, która jest dla nas najświętsza i nie wolno tego bagatelizować, nie wolno tego banalizować. Należy dbać o szacunek do tego, co jest dla nas najświętsze - unosi się ksiądz Wachowiak.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dodaje, że marzy mu się, aby taki dokument powstał też w Polsce

Żeby przypomniał, co jest dla nas najważniejsze. Bo uważam, że tego typu działanie spowoduje, że oczyści się Kościół Katolicki z tych chwastów, które się w Kościele pojawiły - oznajmił ksiądz Wachowiak.

Jak zaznacza, w Polsce dochodzi do różnego rodzaju nadużyć, jak choćby brak ornatu w czasie mszy, dodawanie/zmienianie tekstów z mszału czy pozwalanie na piosenki świeckie w czasie ślubów bądź pogrzebów.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić