Wojna w Ukrainie trwa od ponad dwóch lat. W tym czasie niemal cały świat Zachodni odwrócił się od Rosji, odrzucając jakiekolwiek relacje z tym krajem. Dotyczy to również kultury, która przez wiele lat stanowiła ważny filar dziedzictwa Europy, dając jej tak wybitnych artystów jak Bułhakow, Dostojewski czy Szostakowicz.
Relacja ta była jednak dwustronna, ponieważ w całej Rosji na potęgę tłumaczono zachodnich autorów oraz zachwycano się "zagranicznymi" artystami. Jak się okazuje, mimo trwającej wojny wciąż jest wielu Rosjan, którym brakuje dostępu do nowości kulturalnych. Jeden z nich odezwał się nawet do cenionego polskiego pisarza Szczepana Twardocha z pewną prośbą.
[...] napisał do mnie bardzo uprzejmie pewien Rosjanin z St. Petersburga, stwierdzając, że na potrzeby swoich znajomych przetłumaczył mojego »Króla« i chciałby teraz, aby to tłumaczenie ukazało się w Rosji, bo przecież wojny kiedyś się kończą i tak dalej, całe to przewidywalne słodkie pier*****e, brakowało tylko czegoś o Puszkinie — napisał w serwisie X Szczepan Twardoch.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczepan Twardoch dostał propozycję wydania książki w Rosji
Propozycja Rosjanina, by wydać "Króla" Twardocha jest o tyle zaskakująca, że autor powieści od samego początku deklaruje swoje wsparcie dla Ukrainy. Od wybuchu wojny pisarz pomagał na polsko-ukraińskiej granicy, prowadząc jednocześnie zbiórki na zakup sprzętu dla walczących żołnierzy. Potwierdzeniem jego zasług jest przyznanie medalu w trakcie dnia niepodległości Ukrainy.
Z tego też powodu odmówił on, tłumacząc, że rozmowę o tłumaczeniach będzie można wznowić kiedy rosyjscy żołnierze opuszczą Ukrainę. Dodał również że obojętne jest dla niego, czy będzie to zwyczajne opuszczenie, czy też w trumnach.
Odpisałem, że o tłumaczeniach porozmawiamy, kiedy już Rosja nie będzie strzelać do moich przyjaciółek Iskanderami, a wszyscy rosyjscy żołnierze opuszczą Ukrainę, czy to żywi, czy to jako груз 200, mam nadzieję, że z wydatną pomocą sprzętu, który z naszej zrzutki będzie mi jeszcze dane kupić — podsumowuje pisarz.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.