Gdy wierni ze Żnina przyszli, jak w każdą niedzielę na mszę, na pewno nie mogli się spodziewać krytyki pod swoim adresem ze strony księży. Proboszcz Piotr i wikary Jarosław wygłosili oświadczenie, w którym mocno skrytykowali postawę wiernych z parafii pod wezwaniem świętego Marcina.
Dzień wcześniej oświadczenie ukazało się na parafialnej grupie na Facebook'u., na którą każdy może wejść. Sprawa wywołała lawinę komentarzy, a także zainteresowała media. Być właśnie takie zainteresowanie sprawiło, że komunikat już nie jest dostępny, a widząc oburzenie mieszkańców, wyłączono komentarze.
"Amoralna i niewychowawcza postawa"
My kapłani parafii świętego Marcina w Żninie jesteśmy zaskoczeni i zbulwersowani postawą w okresie Wielkiego Postu niektórych parafian - tak zaczyna się oświadczenie księży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W dalszej części swojego komunikatu duchowni podkreślają, że parafianie w tym świętym okresie "nie tylko organizują, ale uczestniczą w dyskotekach i zabawach okolicznościowych".
Czytaj więcej: Mer Lwowa: dopóki się bronimy, w Polsce jest normalne życie
Na koniec, księża zdecydowali się na ostrą reprymendę. "Taka postawa jest amoralna, niewychowawcza i stanowi ogromne zgorszenie dla wszystkich wierzących".
Reakcje wiernych oraz komentarz jednego z bydgoskich księży przytacza "Gazeta Wyborcza". "Pouczają innych, a sami nie są w porządku". "Co im do tego, czy ktoś się bawi, czy nie" — pisali parafianie. - Idea słuszna, ale forma zła - skomentował "Wyborczej" z kolei jeden z bydgoskich księży.
Jestem w stanie zrozumieć emocje duchownych ze Żnina. Traktujemy ten czas jako okres wyjątkowego skupienia, powagi, pracy nad sobą, refleksji i duchowej odnowy - podkreślał duchowny.
"Wyborcza" przypomina, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy księża posługują się oświadczeniami, by przywołać parafian do porządku.
Wcześniej ksiądz walczył z niesubordynacją ministrantów. i lektorów. Przypominał "o obowiązku przychodzenia na dyżury w dni wyznaczone, w dni powszednie i niedziele, o obowiązku uczestniczenia we Mszy świętej". "Brakuje osób do wykonywania posługi i wykonywania obowiązków ministranckich. Ksiądz chce widzieć wszystkich obowiązkowo na Mszach świętych" - brzmiało jedno z ogłoszeń parafialnych - czytamy.
Wielki Tydzień. Co trzeba wiedzieć?
Wielki Tydzień to okres mający na celu upamiętnienie ostatnich dni Chrystusa. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończy Wielkanoc. Pomiędzy będziemy przeżywać Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Tylko w czwartek odprawiana jest msza. Poniedziałek, wtorek i środa są dniami w sposób szczególny poświęconymi pojednaniu.