Kryminolog Brunon Hołyst w rozmowie z radiem RMF FM powiedział, że Jacka Jaworka mogły pchnąć ku temu skrucha, zmęczenie czy znużenie życiem. Ciało oskarżonego o potrójne morderstwo znaleziono 19 lipca w Dąbrowie Zielonej, zaledwie 5 km od miejsca zbrodni.
Hołyst wskazał, że mężczyzna mógł przebywać w pobliżu i korzystać z czyjejś pomocy. - Nie ustalono, co robił przez trzy lata. Dla łowców głów to była okazja, żeby ustalić miejsce jego pobytu. Czy on był istotnie w Niemczech i w Szwajcarii? Czy on ukrywał się na terenie Polski, ale tak umiejętnie, że policji nie udało się ustalić miejsca jego pobytu? – pytał kryminolog. Jacek Jaworek został znaleziony w samych klapkach, co może sugerować, że wyruszył z domostwa do lasu.
Brunon Hołyst zwrócił też uwagę na fakt, że przestępcy często wybierają miejsce pobytu blisko miejsca zbrodni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kryminolog zaznaczył, że z jego badań kryminalistycznych wynika, iż bardzo często sprawcy zabójstw po pierwsze biorą udział w pogrzebie, a po drugie odwiedzają cmentarz, składają kwiaty na grobie ofiar.
Być może jest jakiś uświadomiony sentyment do tego miejsca, w którym dokonano zabójstwa – wyjaśnił.
Śledczy mają przed sobą wiele pytań dotyczących ukrywania się Jacka Jaworka. - Czy będą świadkowie, którzy potwierdzą, że widzieli go w określonych sytuacjach? – pytał Hołyst, dodając, że Jaworek nie zmienił swojego wyglądu, co mogło pomóc mu w pozostaniu nierozpoznanym.
Pierwsze wnioski z oględzin wskazują na samobójstwo.
W trakcie sekcji na ciele mężczyzny nie ujawniono innych obrażeń, zwłaszcza takich, które mogłyby doprowadzić do zgonu – poinformował prok. Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
Hołyst wskazał, że Jacek Jaworek mógł żyć w stałym napięciu psychicznym. - Trudno w dzisiejszym świecie żyć w odosobnieniu – podkreślił.
Osoby, które pomagały Jaworkowi, mogą podlegać odpowiedzialności karnej. Na sugestię redaktora RMF FM, że "jest niemal pewne, że ktoś musiał mu pomagać", kryminolog stwierdził, że tak, "bo przecież nikt nie chodzi w klapkach do lasu".
Fakt, że znalazł się w lesie blisko miejsca zbrodni, też wskazuje na to, że mógł przebywać w pobliżu i korzystać z pomocy przyjaciół – podsumował kryminolog.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.